Dva zásadní pohledy na očkování vakcínou proti covidu. Právník Pavel Hasenkopf vyslovil názor, který budí obavy

Právník Pavel Hasenkopf
Právník Pavel Hasenkopf
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

V úterý premiér Andrej Babiš (67) uvedl, že vláda uvažuje o povinném očkování pro lidi nad 60 let a některé profese. O den později kandidát na nového ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (61) sdělil, že povinné očkování není řešení, protože má řadu odborných a legislativních úskalí. Redakce ŽivotvČesku.cz v této souvislosti položila tři otázky právníkovi Pavlu Hasenkopfovi. "Jsem proti zavedení povinného očkování vakcínou, jejíž dlouhodobé účinky dnes nemůže nikdo znát. Je to svého druhu sázka do loterie a nikdo by neměl být nucen se účastnit hazardních her," řekl muž, který byl poradcem prezidenta Václava Klause (80).

Od pondělí 22. listopadu platí opatření, které z veřejného prostoru vyloučilo používání testů. Lidé mohou tzv. bezinfekčnost prokázat certifikátem o očkování nebo tím, že nemoc covid-19 prodělali v posledních 180 dnech. Vláda se netají tím, že opatření vzniklo i jako tlak na lidi, kteří nejsou očkovaní. Jak vnímáte z hlediska práva, když je opatření vydáno s touto motivací?

Právě ten cíl je na tom nejšílenější. Tvrdím, že jakékoli nucení k něčemu, co je podle práva dobrovolné, je protiústavní samo o sobě. A tvrdím, že jakékoli opatření, jehož skutečným cílem je donutit adresáta opatření k chování, které je dobrovolné a které samo není předmětem onoho opatření, je protiústavní samo o sobě, jde totiž o obcházení ústavy. Prostě k něčemu, co je de iure dobrovolné, nesmějí být lidé donucováni. To je metoda totalit.

V České republice naplno hoří debata o povinném očkování pro lidi nad 60 let a pro některé profese. Hovoří se o zdravotnících, hasičích, policistech i o učitelích. Premiér Andrej Babiš řekl, že o tom vláda bude jednat. Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek povinné očkování ve středu odmítl. Jak vidíte diskuzi o povinném očkování jako právník?

Osobně jsem proti zavedení povinného očkování vakcínou, jejíž dlouhodobé účinky dnes nemůže nikdo znát. Je to svého druhu sázka do loterie a nikdo by neměl být nucen se účastnit hazardních her. Na druhou stranu by to byl sice tvrdý, ale férovější postup než ono pokrytecké, slabošské vynucování souhlasu. Pokud stát něco chce, má to říct na »férovku« a převzít plnou odpovědnost, včetně politické odpovědnosti za případné následky.

S otázkou očkování pak souvisí vakcíny pro děti. Řada rodičů říká, že v podstatě nechali své děti očkovat kvůli tomu, aby jejich potomci mohli v klidu navštěvovat zájmové kroužky, nikoliv že by je k tomu vedly obavy o zdraví nejmenších členů rodiny...

Nemám dost informací k tomu, jak moc ohrožuje covid děti, zda víc či méně než dospělé, a proto nemohu posoudit, jestli je tam nějaký důvod pro rozdílné zacházení než ten, že děti nejsou plně svéprávné, a proto za ně zásadní rozhodnutí dělají jejich rodiče, a nedohodnou-li se rodiče mezi sebou, tak na návrh kteréhokoli z nich soud. Jinak platí totéž v »bleděmodrém«, co jsem řekl u dospělých.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.