Dvanáctiletý chlapec v Příbrami napadl spolužáka nožem. Právník popsal, co mu nyní za čin hrozí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2021

Na Základní škole Jiráskovy sady v Příbrami došlo ve středu ráno k napadení. Teprve 12letý chlapec zaútočil na svého spolužáka nožem a způsobil mu zranění na ruce a noze. Policie o události informovala na sociálních sítích a vzhledem k věku pachatele i oběti nebude poskytovat další informace. Renomovaný právník popsal, co chlapci za napadení hrozí. "Protože mu ještě nebylo 15, tak nemůže být trestně stíhán podle trestního zákoníku," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý.

Ke konfliktu mezi žáky došlo ještě před začátkem vyučování. Napadený chlapec byl převezen do nemocnice na ošetření, aktuálně je v domácí péči. Policie k případu nebude vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a věku pachatele i oběti poskytovat další informace.

Podle ředitelky školy zaměstnanci neví, co k incidentu vedlo. "Jak celá situace vznikla teď šetří policie, nevíme co útoku předcházelo. Ve spolupráci se školním psychologem a vyučujících jsme následně pokračovali ve výuce," řekla Šárka Jendruščáková portálu iDnes.cz.

S dvanáctiletým útočníkem nemůže být zacházeno jako s dospělým. Podle právníka jsou dvě varianty možného trestu. "Protože mu ještě nebylo 15, tak nemůže být trestně stíhán podle trestního zákoníku. Může ale dostat některé z opatření, se kterými počítá jiný zákon," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý.

"Záleží na závažnosti činu, jak to vyhodnotí orgány činné v trestním řízení. Může dostat opatření docházet například k psychologovi, ale může skončit i v nápravném zařízení pro mladistvé," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý s tím, že existují ještě další opatření, ale v tomto případě je pravděpodobné jedno z jím už zmíněných.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.