Dvě zprávy, jedna lepší a druhá horší. Primář infekčního oddělení promluvil o vývoji epidemie

Covid – ilustrační snímek
Covid – ilustrační snímek
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2021

Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil současný vývoj primář Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice. A z jeho úst padly dvě zprávy.

Sílící epidemie koronaviru přiměla vládu k plánu na tři týdny ještě víc omezit volný pohyb a vzájemné kontakty. Pravděpodobně od pondělí 1. března chce vláda zakázat pohyb mezi okresy, zavřít se mají školky i školy a další část obchodů. 

"Špatnou zprávou je, že v celé republice stoupají počty hospitalizovaných nejen na standardních lůžkách, ale i covidových. Zatížení intenzivních lůžek je vyšší než bylo v předchozích vlnách epidemie, což samozřejmě komplikuje péči, protože je k ní potřeba vysoce kvalifikovaný personál. Dobrou zprávou je, že díky očkování a proočkování většího množství zdravotníků klesla nemocnost. Tedy jen výjimečně dojde k nákaze zdravotníků a spíše se setkáváme s tím, že jsou přetíženi, nikoliv kvůli infekci. A je to dobrá zpráva pro veřejnost, že očkování opravdu funguje," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník Pavel Dlouhý.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Nyní se očkují především zdravotníci, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a senioři nad 80 let. Od soboty se budou moci do systému registrovat pracovníci škol, které vytipují jejich ředitelé. V první etapě očkování mají mít nárok na vakcínu především lidé od 55 let, pracovníci zajišťující provoz školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol či školských poraden.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu