Dvojí kategorie občanů. Česko chce vznik očkovacích pasů na úrovni celé EU. Promluvil Roman Šmucler

Covidpas - ilustrační snímek
Covidpas – ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

Česko preferuje, aby vakcinační pasy pro snadnější cestování lidí očkovaných proti covidu-19 vznikly na úrovni celé Evropské unie. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (39). Pokud by unie shodu nenalezla, zvážila by ČR užší systém se sousedními státy. Plán, který by měla Evropská komise představit do příští středy, podle Petříčka také nesmí diskriminovat lidi, kteří se očkovat nemohou. "Tím, že to nyní řeší v Bruselu, není důležité, co si myslí Česká republika. Očkovací pas je vlastně protizákonný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler (51).

Tomáš Petříček projekt vakcinačních pasů podpořil před týdnem po jednání spolu s ministry Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska ve středoevropském formátu C5. V pondělí pak řekl, že Česko je pro digitální formu pasů. "Také pro důkladné zajištění osobních dat a ideálně použití tohoto systému k záznamu o prodělané nemoci," uvedl.

Podle Romana Šmuclera ovšem není podstatné, co si Česko myslí a co preferuje. "Tím, že to řeší v Bruselu, není úplně důležité, co si myslí Česká republika. Ten pas je vlastně protizákonný, protože nejde omezit práva člověka podle toho, jestli se nechal očkovat nebo ne. Někteří lidé se třeba nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař.

Podmínky pasu musí být férové i s ohledem na to, že ne všichni se mohou dát očkovat, ačkoliv by chtěli. Myslet se podle něj musí i na lidi, na které se s očkováním včas nedostane. Podle Petříčka je prioritou, aby lidé, kteří se nemohou nechat očkovat, mohli cestovat s testem. "Je to nějaká kopie izraelského systému, která je v rozporu s evropským právem. V Bruselu se řeší, jak to dát dohromady se základy evropského práva," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler potíž s očkovacím pasem.

Petříček žádá, aby byl systém hotový dříve než v létě a evropské řešení je pro něj prioritou. Pokud by nebylo, je Česko připravené jednat se sousedy v rámci regionu. "V Čechách si nemusejí lámat hlavu, v Bruselu se to rozhodne. Není to jednoduchá věc a bude to stejné pro celou Evropskou unii," doplnil pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.