Dvouletá holčička bojuje s covidovým syndromem. Dceru budou hlídat kardiologové, říká matka

Dvouletá dcera paní Lucie M. pobývá v pražské nemocnici Motol
Dvouletá dcera paní Lucie M. pobývá v pražské nemocnici Motol
Foto: Archiv Lucie M.
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

Dvouletá dcera paní Lucie M. pobývá v pražské nemocnici Motol, kde bojuje s poměrně vzácným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi. Lékaři se nejdříve domnívali, že holčička má angínu. Jenže syndrom má přímou souvislost s nemocí covid-19. "Stav se už zlepšil. Doma budeme užívat ještě nějakou dobu léky a dcerka bude sledována na kardiologii," uvedla v sobotu pro ŽivotvČesku.cz matka malé bojovnice.

Paní Lucie M. se rozhodla, že zveřejní příběh své rodiny, aby varovala další rodiče před zákeřným syndromem, který se u dětí může objevit několik dnů po prodělání koronaviru. A rodiče bez pomoci lékařů nemají moc šancí zjistit, co se děje.

Paní Lucie se dlouho domnívala, že za zdravotními problémy její dvouleté dcery stojí angína. Jenže vysoké horečky neustupovaly a stav se zhoršoval. Dcera paní Lucie se dostala na hranici totálního vyčerpání a skončila na JIP v motolské nemocnici.

Redakci ŽivotvČesku.cz paní Lucie v sobotu sdělila, že to nejhorší mají za sebou a že věří, že dcera se dostane brzy domů. "Nyní se její stav už zlepšil. Zabralo podání imunoglobulinu. Doma budeme užívat ještě nějakou dobu léky a dcerka bude sledována na kardiologii. Víc zatím nevím, to mi lékaři řeknou později," uvedla ustaraná matka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že věří, že ve středu dceru pustí do domácího léčení.

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi se v Česku objevil asi u 60 dětí. Jde o imunitní onemocnění v reakci na prodělání koronaviru. Příznakem jsou bolesti břicha, zvracení, průjmy a vysoké horečky. Může se objevit také vyrážka. Pokud by nedošlo k rychlému léčení, může dojít k poškození srdce a dalších orgánů.

"Nejhorší na tom je, že se o něm nemluví a nejde včas rozpoznat příznaky, které bohužel připomínají další běžné onemocnění. U nás to začalo vysokou horečkou, které nikdo nevěnoval pozornost. Čtvrtý den už jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško, přidal se průjem. Nejhorší na tom je, že doktoři začínají přemýšlet o této variantě až tehdy, pokud má dítě horečky minimálně 3 dny. Takže jste v podstatě bezmocní," popsala matka dvouleté holčička na svém facebookovém profilu.

"Syndrom byl popsán poměrně rychle po objevení vlastního onemocnění covid, to znamená už někdy na jaře předcházejícího roku. Ten syndrom v podstatě znamená zánětlivé onemocnění, které komplexně postihuje řadu orgánů. Co je pozitivní, že ve většině případů je léčitelný poměrně rychle, ale pravdou je, že v některých případech zanechává poměrně dlouhodobé komplikace," vysvětil v rozhovoru pro televizi Primu epidemiolog Roman Prymula.

Není jisté, kde se dcera paní Lucie nakazila. Podle jejího tvrzení doma nikdo covid-19 neprodělal. "Prosím, buďte na sebe i své děti opatrní a hlavně opravdu snažte se dodržovat opatření a hygienu, je to důležité," dodala paní Lucie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.