EET zpět ve hře, má to ale háček. O zavedení elektronické evidence tržeb promluvila Alena Schillerová
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová (59) se vyjádřila pro ŽivotvČesku.cz ohledně elektronické evidence tržeb zvané EET. Pokud by se hnutí opět dostalo do vlády, pravděpodobně by chtělo, aby EET byla obnovena.
EET přestala platit letos v lednu po šesti letech. Od jara 2020 už byla pozastavená kvůli pandemii covidu-19. S koncem samotné evidence zákon zrušil i povinnosti s ní spojenou, jako zveřejnění informace o EET v provozovnách nebo vydávání speciálních účtenek pro podnikatele, kteří nemohli zajistit stálé připojení svých pokladen k internetu.
Zrušení EET navrhl kabinet Petra Fialy (ODS), neboť způsob evidence označil za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence.
"Samozřejmě bychom to zohlednili době, ve které bychom ho zaváděli. Podrobili bychom to veřejné diskuzi, dále diskuzi s podnikateli, s odbornými svazy, komorami, možná bychom ho zaváděli jen pro některé segmenty, možná bychom ho zaváděli v nějaké modernější formě, to vše by bylo diskutováno. Rozhodně bychom ho nechtěli »tlačit« silou a vycházím z toho, že většina podnikatelů, svazů a komor EET podporovala," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.
"Výhody jsou jasné. Nastaví se podmínky všem rovné, kdy nikdo nemá výhodu, že neplatí řádně daně. To znamená, že slušná většina nedoplácí na skupinu, která daně neplatí. A pro státní rozpočet to má výnos. Je to nástroj boje s šedou ekonomikou," dodala bývalá šéfka resortu financí.
Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který EET v minulosti prosadil, již dříve uvedl, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun. Podle odpůrců EET exaktní čísla neexistují a výnosy vycházejí z odhadů. Podle zastánců evidence její zrušení posílilo zmíněnou šedou ekonomiku.
Evidence tržeb začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 se rozšířila na podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Pokud by EET nebyla zrušena, platila by od ledna pro všechny obory, na které se dosud nevztahovala.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.