Ekonom bije na poplach. Stát může letos skončit se "sekerou" až 400 miliard

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2023

Za první čtyři měsíce letošního roku vykazuje hospodaření vlády rekordní schodek. Jde o historický dubnový rekord v rámci novodobé České republiky od roku 1993. Deficit státního rozpočtu totiž činil 200 miliard korun. Nelze vyloučit, že schodek za letošní rok bude dokonce blíže k úrovni 400 miliard korun než k výši 295 miliard Kč. V komentáři pro ŽivotvČesku.cz to uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ekonom Kovanda soudí, že se vláda Petra Fialy (ODS) do schodku 295 miliard korun podle všeho nevejde. Jak zdůraznil, dosud historicky rekordním schodkem za první čtyři měsíce roku byl deficit před dvěma lety v období pandemie covidu, kdy tehdejší vláda hospodařila od ledna do dubna se schodkem 192 miliard korun.

"V letošním roce plánuje vláda schodek státního rozpočtu nejvýše na úrovni 295 miliard korun. Za první čtyři měsíce roku tak vláda vyčerpala více než takřka 68 procent sumy odpovídající plánovanému schodku," uvedl Kovanda pro ŽivotvČesku.cz. Schodek podle něj není nesplnitelný, ale velmi pravděpodobně bude vyšší.

"Citelně vyšší pravděpodobnost má to, že vláda bude hospodařit s deficitem citelně nad úrovní 300 miliard korun, nejpravděpodobněji kolem 320 miliard korun, v extrémnějším případě dokonce s deficitem v pásmu 350 až 400 miliard korun," upozornil.

Klíčovým důvodem prohlubujícího se schodku je podle Kovandy nutnost vypořádat se s energetickou krizí. "Vláda sice díky ní inkasuje peníze navíc v podobě odvodů z nadměrných příjmů výrobců elektřiny. Jenže vláda současně od ledna do dubna uskutečnila meziročně výrazné dodatečné výdaje v souvislosti se zastropováním cen energií a s kompenzací příslušných ztrát a také v souvislosti s výplatou pomoci firmám v energeticky náročných odvětvích," vysvětlil ekonomický expert pro ŽivotvČesku.cz.

Kabinet podle ministra práce Mariana Jurečky nyní nepočítá s novelou státního rozpočtu na letošní rok, vláda totiž očekává významně nižší kompenzace související se zastropováním cen energií domácnostem i firmám. A to díky dramatickému poklesu cen energií. Podle Kovandy jde sice o logický argument, i tak ale očekává novelizaci rozpočtu.

"Přestože Jurečkův argument zní logicky, pohled do historie ukazuje, že vládě se s největší pravděpodobností nepodaří »vejít« do schodku 295 miliard korun, který si pro letošek vytyčila jako maximální možný. Musela by v takovém případě nakonec stejně rozpočtový zákon novelizovat. Novelizace tohoto zákona tak má nyní značnou pravděpodobnost," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.