Reklama:

Ekonom Pikora uklidňuje situaci. Díru schodku rozpočtu 210 miliard za pět měsíců je potřeba vnímat jinak

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Se svolením Vladimíra Pikory
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2024

Komentář: Schodek státního rozpočtu dosáhl na konci května 210,4 miliardy korun, což je prohloubení z dubnových 153,1 miliardy korun, jak informovalo ministerstvo financí. Tento deficit za prvních pět měsíců je třetí nejvyšší v historii Česka, přičemž loni činil rekordních 271,4 miliardy korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že k meziročnímu zlepšení přispěly silnější daňové příjmy a nižší výdaje v energetice. Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová výsledek rozpočtu kritizovala. Podle analytiků vláda pravděpodobně dodrží plánovaný schodek 252 miliard Kč, avšak to neznamená, že jsou na tom veřejné finance dobře. Pro ŽivotvČesku.cz nejnovější data okomentoval uznávaný ekonom Vladimír Pikora. Z jeho slov vyplynulo, že se není čeho děsit, upozornil ale, že si umí představit, že by česká ekonomika na tom mohla už být výrazněji lépe.

Reklama:

"Zajímavé na tom je, že v posledních letech se odchýlil finanční výsledek v létě a na konci roku. V loni data na konci jara, což je podobné jako letos, vypadala děsivě, a když si člověk posloupností protáhl ten trend, tak vycházela hrůzostrašná čísla. Následně došlo ke zlepšení, kdy podstatné částky přinesly dividendy skupiny ČEZ, a předpokládám, že letos se to bude opakovat. Nakonec celoroční deficit vůbec nemusí být tak špatný, jak se na první pohled zdá, protože na konci roku se »tam« dodá řada položek, které jsou nestandardní," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora.

Redakce se zároveň mezinárodně uznávaného odborníka v ekonomickém odvětví dotázala, kdy se Česko vrátí před takzvanou »covidovou úroveň«. "Buď to bude druhý kvartál, nebo třetí letošního roku. Nyní jsme ve zlomovém bodě, ale není to zcela ideální stav. Mělo to nastat už mnohem dříve," doplnil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený odborník.

Reklama:

Pokud jde o schodek státního rozpočtu, rozpočtové příjmy do konce května dosáhly 721,1 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly o 9,1 procenta. Výdaje za prvních pět měsíců činily 931,5 miliardy korun, meziročně byly o 0,1 procenta nižší.

"Díky silnějším daňovým příjmům a nižším výdajům v oblasti energetiky je letošní deficit rozpočtu ke konci května o 61 miliard korun nižší než loni ve stejném období," uvedl Stanjura. Upozornil na to, že červen a červenec bývají zpravidla přebytkové kvůli čtvrtletním zálohám daně z přidané hodnoty (DPH) a odvedení daní velkých firem. "Rozpočtové možnosti pro případné další letošní výdaje nad rámec schváleného rozpočtu budou známy až po výsledcích celého prvního pololetí," dodal.

Schillerová hospodaření státu kritizovala. "Neuvěřitelné se stalo skutečností. Schodek rozpočtu přesáhl teprve na konci května 210 miliard korun. Bez lockdownu, bez energetické krize. Naopak při zaškrcených investicích. Nevyhnutelný důsledek trestuhodného zaškrcení hospodářství, rezignace na úspory a boomu šedé ekonomiky," uvedla na síti X.

Na příjmové straně rozpočtu nejrychleji rostlo inkaso daně z příjmu fyzických osob. Za pět měsíců dosáhlo 57,8 miliardy korun, meziročně o 20,9 procenta víc. Podle ministerstva financí se pozitivně projevily růst mezd a snížení prahu pro vyšší sazbu daně. Příjmy státu z povinného pojistného vzrostl o 8,8 procenta na 305,7 miliardy korun, podle ministerstva na to má vliv znovuzavedení nemocenského pojištění a zvýšení vyměřovacího základu pro živnostníky.

Inkaso daně z příjmu právnických osob meziročně vzrostlo o 15,3 procenta na 46,8 miliardy korun. Na spotřebních daních se vybralo 61,6 miliardy korun, meziročně o 9,4 procenta víc. Inkaso DPH vzrostlo o 6,2 procenta na 150,4 miliardy korun, do jeho výše se podle ministerstva příznivě promítá oživení spotřeby domácností.

Na výdajové straně rozpočtu byly tradičně dominantní položkou sociální dávky. Meziročně se zvýšily o 6,2 procenta na 378,9 miliardy korun, z toho 298,6 miliardy korun tvořily výplaty důchodů. O 31,2 miliardy korun se snížily výdaje na podporu poskytovanou kvůli vysokým cenám energií.

Kapitálové výdaje do konce května dosáhly 63,4 miliardy korun, byly o 0,1 procenta nižší než loni. Na poklesu se nejvíce podílely nepravidelně poskytované dotace Státnímu fondu dopravní infrastruktury, které klesly o 8,3 miliardy korun, a Státnímu fondu životního prostředí, které se snížily o 8,1 miliardy korun. Naopak vzrostly investiční nákupy ministerstva obrany o 7,1 miliardy Kč.

Letos by měl stát hospodařit s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,19 bilionu korun. Naplánovaný schodek je 252 miliard korun. Loni skončil rozpočet s deficitem 288,5 miliardy korun. Byl to nejlepší výsledek od začátku pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrtý nejhlubší schodek v historii Česka.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: