Ekonom poradil, jak ochránit peníze před inflací. Do práce bychom měli chodit nejen my, ale i naše úspory, říká Štěpán Křeček
Podle predikcí Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace způsobí, že některé domácnosti zchudnou až o třetinu svých příjmů. Kdo tedy dosud neřešil, jak své peníze před dopady inflace uchránit a jak je spořit, aniž by klesaly na hodnotě, měl by nad tím nyní uvažovat. "Měli bychom zaměstnat nejen sebe, ale i naše úspory a také je posílat do práce," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a řekl, jaká metoda spoření vás o peníze připraví a jaká se naopak vyplatí.
Podle Českého statistického úřadu inflace posílila na 6,6%, je tedy nejvyšší od září roku 2008. Například nákupy potravin a placení energií provětrá mnohým peněženky výrazněji, než jak byli lidé zvyklí. O to víc je potřeba se zaměřit na správné nakládání s úsporami, které může v dlouhodobém hledisku domácnostem ulevit. Jsou ale i metody spoření, které jsou při takto vysoké inflaci absolutně nevýhodné.
"Ta obálková metoda nebo spoření do prasátka, je nejhorší možný způsob. Lidé nemají peníze nijak úročeny a právě tam dochází k tomu, že inflace tyto úspory znehodnocuje v plné síle. Úspory pak ztrácejí svou kupní sílu a lidé by si za ně mohli koupit víc v době, kdy je odkládají než v době, kdy je pak v budoucnu používají. Tohle určitě nedoporučuji," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.
Kdo chce mít úspory přímo doma, s bankovkami v obálce či prasátku o peníze spíš přijde. Je ale způsob, jak mít své finance pod dohledem, jen ne ve formě papíru. Podle finančního experta jsou investice do zlata dlouhodobě výhodné, protože jeho hodnota za celá staletí výrazně neklesá, naopak se udržuje na téměř stejné hodnotě.
"Jestliže lidé chtějí mít doma uloženy své úspory, je vhodnější za ně koupit zlato. To si také mohou odnést domů, schovat si ho tam a přeci jen z dlouhodobého hlediska se zlato ukazuje jako dobrý udržitel hodnoty. Když si ve starověkém Římě lidé chtěli koupit nějaké dobré oblečení, stačila jim k tomu jedna unce. Mohli si za to koupit sandále, tuniku, opasek, být krásně oblečení a navštívit tehdejší senát. Ve středověku si dvořané za jednu unci zlata mohli koupit nejluxusnější róbu té doby, klobouk, boty a opět mohli jít k panskému dvoru. I dnes si lze za jednu unci zlata koupit luxusní oblek, polobotky, košili, opasek a jít na Pražský hrad. To ukazuje, že zlato je udržitelem hodnoty a dokázalo přežít celé stovky let bez nějaké výrazné újmy. Jsem přesvědčen, že pokud chce někdo mít peníze doma, tak lepší než si odkládat bankovky, je koupit si zlato," vysvětlil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, jak mohou investovat lidé, kteří chtějí mít své peníze doma pod dohledem.
Stejně jako není vhodné si peníze schovávat doma, ani na spořících účtech nejsou před vlivem inflace chráněné. "Určitě bych v této době vysoké inflace nedoporučoval spoření v bance, tam se ty úrokové sazby pohybují okolo 2, maximální 3 procent, což je hluboko pod inflací, takže i v bance se peníze znehodnocují. Daleko lepší metoda spoření je pořídit si státní protiinflační dluhopis, který má zhodnocení přesně o velikosti inflace. Lidé, kteří se inflace obávají kvůli svým úsporám, tak pro ně je státní dluhopis bezpečná investice a před inflací je ochrání," popsal finanční expert pro ŽivotvČesku.cz, co upřednostnit před spořením v bance.
Kdo nutně nebude chtít investované peníze mít znovu na účtu či doma během několika měsíců, může se vydat cestou investic, které sice ekonom nazývá rizikovějšími, ale v dlouhodobém měřítku mohou domácnosti vynést pěknou částku navíc. Kdo se ovšem ve světě investování nevyzná, měl by využít služeb finančního poradce. Radu nad zlato má však i Štěpán Křeček, který řekl, co v případě takových investic určitě nedělat.
"Lidé, kteří se nebojí rizika, mají dlouhý investiční horizont a nebudou potřebovat mít peníze hned k dispozici, tak mohou využít i rizikovější investice. Jako dlouhodobě nejvýhodnější se ukazují investice do amerických akciových indexů, kde to zhodnocení v nadprůměru bývá kolem 7 až 8 procent ročně, takže tento typ investice by z dlouhodobého hlediska měl bohatě pokrýt inflaci a dokonce přinést nějaké zhodnocení navíc. Co bych chtěl začínajícím investorům říci je, že by se neměli snažit vybírat konkrétní akciové tituly. To je velice rizikové a zvláště, když se v tom lidé nevyznají, mohou lehce udělat chybu a takové investice v akciích mohou vést i ke ztrátě úspor. Když už se někdo rozhodne investovat do akcií, měl by využít investic do celého akciového indexu, kde je jedno, jestli zrovna nějaké konkrétní akciové tituly ztrácí, nebo se zhodnocují. Jde tam o to, jak se vyvíjí celá burza a ta má dlouhodobou tendenci narůstat na ceně," poradil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Leckdo si myslí, že s penězi na účtě si vystačí a k vyžití mu postačí to, co si měsíčně vydělá. Finanční expert však doporučuje, že stejně jako vyděláváte vy, vydělávat by měly i peníze jako takové. Na účtě je podle něj vhodné si nechávat skutečně jen takový obnos, který budete potřebovat v případě nouze.
"S úsporami je potřeba pracovat správně, takže lidé by měli mít nějakou rezervu, kdyby se jim například doma rozbila pračka či lednička, aby si mohli pořídit novou. Ale všechno nad rámec toho, co by mohli potřebovat, by se měli lidé snažit investovat tak, aby peníze pracovali. My v Česku máme už od komunismu zažito to, že jediný způsob, jak se vydělávají peníze, je chodit do práce. To je samozřejmě správná metoda, ale v dnešní době to nestačí a měli bychom zaměstnat nejen sebe, ale i naše úspory a také je posílat do práce. Když budou doma pod polštářem, tak se do práce nedostanou, musíme je vyslat na burzu, do státních dluhopisů, nebo je třeba směnit za zlato. Tam pak se ty peníze mohou v čase zhodnocovat," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.