Ekonom řekl, co je v době nárůstu inflace dobrou zprávou pro lidi bez úspor. Upozornil ale, že řada z nich se dostane do dluhových pastí

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2022

Úvod nového roku přináší poměrně nepříznivé ekonomické zprávy. Inflace v lednu meziročně stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta, což je výrazný nárůst, který znamená meziměsíční růst cen o 4,4 procenta. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 4,4 procenta, což bylo nejvíce od ledna 1993. Vychází to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s inflací a ochráněním úspor promluvil ekonom Štěpán Křeček.

"Chudnutí bude mít největší dopad na lidi, kteří se nestarají o své úspory a nechávají je znehodnocovat v bankách nebo lidově řečeno doma pod polštářem. I v této době vysoké inflace lze investovat prostředky tak, že mohou porazit inflaci. Dlouhodobě jsou k tomu nejvhodnější akcie či nemovitosti a samozřejmě vhodné je nakombinovat aktiva tak, aby porážela inflaci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonomický odborník.

Za skokovým nárůstem inflace stojí změny ceníků u podnikatelů a firem a konec osvobození od placení DPH u energií. Lednová inflace 9,9 procenta předčila očekávání České národní banky, jež ji odhadovala na 9,4 procenta. Podle ekonoma Štěpána Křečka se znehodnocení úspor mají bát nejméně ti, kteří žádné nemají, naopak ti, co mají naspořeno, by měli investovat.

"Dobrou zprávou pro lidi bez úspor je, že se nemusí bát, že by o něco přišli. Na druhou stranu to pro ně bude složitá doba, protože lidé, kteří si nedokáží tvořit úspory a žijí od výplaty k výplatě, stěží vyjdou se svými prostředky a tím, že se všechno zdraží, se někteří z nich budou dostávat do dluhové pasti. Vidíme, že zdražuje takřka všechno, tedy i nezbytné položky spotřebního koše jako jsou energie, bydlení, doprava, ošacení, potraviny a tak dále. Tomu se zkrátka nevyhneme a skutečně hrozí, že se lidé začnou propadat do dluhových potíží," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s tím, že se inflace bude držet kolem hranice deseti procent ještě několik měsíců. Změna by měla přijít někdy začátkem druhé poloviny roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.