Ekonom upřesnil, kdy se lidem v ČR zvedne životní úroveň. Letos si ještě nedopřejí, zdůraznil

Zdražování, inflace - Ilustrační snímek
Zdražování, inflace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]tvcesku.cz
Publikováno: 16. 3. 2023

Tempo růstu cen v Česku se v únoru proti lednu snížilo, a to zejména kvůli tomu, že ceny energií už narazily na cenové stropy. Zdražování v únoru táhly hlavně potraviny, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, který zároveň promluvil o tom, kdy se v ČR lidem zvedne životní úroveň.

V lednu inflace dosáhla 17,5 procenta, zrychlila z prosincových 15,8 procenta. Podle odborníků bylo za zrychlením tempa růstu cen zejména zdražení energií po konci úsporného tarifu a přechodu na cenové stropy. Následně meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). 

"Jsem přesvědčen, že výrazné zlepšení přijde již v příštím roce. Letos by to měl být poslední rok, kdy příjmy obyvatel ČR budou v průměru růst pomaleji než inflace, čímž v reálném vyjádření si ještě pohorší a budou si toho moct koupit méně. Ale již v roce 2024 by růst příjmů měl inflaci porazit, takže dojde k mírnému zvýšení životní úrovně a bude to první rok, který nastolí nový trend, po roce 2024 bychom si měli tento trend udržet a opět bychom se měli vrátit na růstovou trajektorii, kdy se bude zvyšovat životní úroveň lidí. To znamená, že letos zažijeme ještě těžký rok," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom s tím, že nic ale netrvá věčně a Česko se zanedlouho dostane do lepších ekonomických hodnot.

Největší vliv na vývoj cenové hladiny měly podle statistiků v únoru nadále ceny týkající se bydlení. Celkově v únoru meziroční růst cen bydlení, vody, energie a paliv zpomalil z lednových 24,3 procenta na 22,2 procenta. Třeba ceny elektřiny zmírnily růst z 36,4 na 32 procent a ceny zemního plynu z 87 na 74,3 procenta. Pokles meziroční inflace u energií byl ale podle ČSÚ částečně ovlivněn i meziměsíčním zdražením energií v únoru 2022.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.