Reklama:

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček dal návod, jak lidé mohou rozeznat schopné politiky od těch, kteří využívají linku strachu

Jan Skopeček
Jan Skopeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2024

Rozhovor: Místopředseda Poslanecké sněmovny a ekonomický expert Jan Skopeček (ODS) už dříve pro mnohé překvapivě avizoval, že pokud jde o volby, jeho prioritou jsou především podzimní krajské. Do nich jde jako lídr středočeské kandidátky. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, v němž věc více rozvedl, zároveň zhodnotil svým pohledem výsledky voleb do Evropského parlamentu. Zajímavě také pohovořil o »návodu«, jak lidé mohou poznat politiky, kteří záměrně polarizují českou společnost.

Reklama:

Pane Skopečku, je po eurovolbách. Pro vládní strany nedopadly vyloženě úspěšně. Musím se však zeptat, jak je hodnotíte a vnímáte?

Z celoevropského hlediska jednoznačně posílila pravice a naopak ztratila levice. Je nadějné, že oslabil levicový progresivismus a nejvíce ztratili Zelení, kteří nejsilněji tlačili Green Deal a další přehnané zelené regulace ničící konkurenceschopnost Evropy, a tudíž i životní úroveň občanů. Co se týče výsledku v rámci České republiky, je třeba uznat výhru hnutí ANO. Největšími poraženými jsou Piráti a SPD. Co se týče Spolu, není to na bouchání šampaňského, ale ani nejde o žádnou tragédii. Ve Středočeském kraji jsme jako SPOLU zaostali za hnutím ANO ani ne o jeden procentní bod, rozdíl v hlasech byl minimální. To je pro mě obrovská motivace zabojovat v podzimních krajských volbách a hnutí ANO porazit. Udělám maximum, aby ve Středočeském kraji po krajských volbách nevznikla koalice hnutí ANO a SPD.

Reklama:

Často se hovoří o různých bezpečnostních rizicích. Kdo nebo co je vaším pohledem skutečně bezpečnostní hrozba pro ČR?

Podívejme se na Ukrajinu, Blízký východ nebo migrační vlnu do Evropy. Bezpečnost ve světě se horší. Řešíme i energetické hrozby. Představte si, co se stane, když vypadne na pár dní proud. Proto říkám, že bezpečnost musí být priorita politiků, měli bychom přispívat k hledání řešení, abychom těm rizikům předcházeli.

V současnosti se v kontextu toho, co jste vyjmenoval, také mluví o populismu...

Přesně tak. Jde o to, že se někteří politici snaží využít »linky strachu« k rozeštvávání veřejnosti, čímž se snaží získat laciné politické body.

Zmíněných hrozeb je tedy ve společnosti více.

Nepochybně. Vedle těch velkých, globálních, nesmíme zapomínat na každodenní reálné problémy a obavy lidí.

Jak to teď myslíte?

Víte, je potřeba se dívat také směrem, aby lidé neměli problémy a obavy, zda se jejich potomek dostane do školky bez dlouhého dojíždění, aby se jejich dítě dostalo na střední školu, aby pro něj bylo místo. Také je naprosto klíčové, aby ve svém okolí měli dostupného lékaře a podobně. To jsou reálné problémy, které nejen jako Středočeši řešíme denně. Politici by měli umět nepříznivou situaci dostatečně a efektivně řešit, v těchto případech na krajské úrovni.

S tím se nedá nic jiného než souhlasit. Když jsme se lehce dotkli tématu »populismus«, kdo je podle vás v současnosti v ČR největší populista?

(Pousměje se) Nejlepším nástrojem na ovládání lidí je strach. To je historická zkušenost. Když si volič uvědomí, jaká řešení někteří politici nabízí, zda jsou reálná, či naopak jde výhradně o šermování strachem, tak dostane odpověď, kdo je největší populista v politické sféře. Faktem ale je, že mnoho lidí nemá čas věci ověřovat, dohledávat, protože žijí normální život, kdy se věnují práci a své rodině. Proto říkám, že zodpovědní politici by měli nabízet lidem řešení a ne jen velká a často nereálná prohlášení.

Diplomaticky jste se z toho dostal. Což vlastně není špatně, protože oproti jiným nechcete ukazovat prstem. Ale přesto se zeptám znovu, kdo je vaším pohledem v ČR největším populistou? Lidé by to měli vědět.

Víte, jsem názoru, že voliči a obecně veřejnost v ČR jsou inteligentní lidé. Jednoduchá metoda k rozlišení je, že všichni ze života tak nějak víme, že líbivá, rychlá a nic nestojící řešení problémů jsou často neuskutečnitelná. Na takové politiky bych si dával pozor, protože se chtějí především zalíbit, ale často neví, jak reálně problémy řešit.

Dobře. A když budete konkrétní?

(Pousměje se) Podle mého v současnosti největší míru populismu zažíváme ze strany Tomia Okamury a některých politiků hnutí ANO. Nechci, aby středočeské zastupitelstvo ovládlo ANO a SPD, i proto kandidujeme za Spolu a jsme přesvědčeni, že jsme jediní reální vyzývatelé této možné koalice. Zároveň ale vnímám, že přece jenom krajská témata jsou o konkrétních věcech a praktičtějších výzvách, u řady témat může být větší míra shody než u témat, u nichž politici ve Sněmovně svádí často dlouhé slovní bitvy. To znamená, že v tomto kontextu věřím na krajské úrovni ve větší spolupráci politiků z různých stran a hnutí na důležitých tématech.

Z toho, co říkáte, to působí, že si uvědomujete složitost řady témat, zároveň se snažíte najít místo rozmíšek shodu. V tom případě je potřeba z mé strany zařadit »vyšší rychlost«, a tak mě zajímá, jaké konkrétní projekty za vámi jako za rodákem z Hořovic, kdy jste tam působil jako zastupitel a jste radní, stojí. Jiným slovy, co jste realizoval a jaký to mělo dopad na zlepšení kvality života lidí, když o tom tak hezky mluvíte?

(Spustí okamžitě) Budete se možná divit, protože lidé mě spíše znají z celostátní politiky, ale můj začátek v politice bylo krajské zastupitelstvo Středočeského kraje, následně jsem byl zastupitelem a dodnes radním ve »svých« Hořovicích. Skutečně se regionu, ze kterého pocházím, dlouhodobě věnuji a krajské politice jsem se věnoval déle, než mě nyní lidé znají ze Sněmovny. Pokud jde o konkrétní projekty, tak dlouhou dobu jsem se intenzivně snažil, ale nejen já samozřejmě, aby se v Hořovicích rozběhla výstavba obchvatu, což je věc, kterou potřebuje celá řada středočeských měst. Chtěli jsme kamionovou transportní dopravu odvést za město, aby nesnižovala kvalitu života lidí. V tomto kontextu mám radost, že v těchto týdnech se do Hořovic začnou navážet první stroje, začne archeologický průzkum a začne se pracovat na obchvatu, který řeší Hořovice skutečně desítky let. Bohužel v ČR máme stavební a územní legislativu natolik složitou, že tyto projekty dlouze trvají. A i s tímto bychom měli něco dělat.

Vzhledem k vašim zkušenostem v krajské a celostátní politice, jaké klíčové změny a zlepšení plánujete zavést ve Středočeském kraji, pokud budete zvolen hejtmanem, zejména v oblasti dopravní infrastruktury a dostupnosti veřejných služeb?

Středočeský kraj je velmi zatížen tím, že kdokoliv dojíždí z dalších částí ČR do Prahy a zpět, tak musí použít středočeské silnice. Střední Čechy se zalidňují tím, jak se celá řada Pražanů stěhuje do středních Čech, a tudíž je tu významný tlak na infrastrukturu, a to zejména silniční. Kraj na to musí reagovat čím dál vyššími výdaji na údržbu, ale i na rozvoj. A to je věc, ve které budu chtít pokračovat a navazovat na to, co se v kraji událo, a ještě finanční prostředky na silniční dopravu navýšit. Moderní mobilita není ale jen o vozidlech. Ve středních Čechách roste na důležitosti vlaková přeprava, to je rovněž klíčové pro budoucího hejtmana Středočeského kraje, aby spolupracoval s ministrem dopravy na tom, aby kapacita železniční sítě ve středních Čechách byla vyšší a lehce dostupná. Jedině tak bude docházet k tomu, že se lidé ze silnic budou do nějaké míry přemisťovat do vlaků, což jim v konečném důsledku ušetří čas i peníze. A všem se uleví z méně intenzivní silniční dopravy.

Rozumím. Říká se, že Středočeský kraj je jen jakousi »noclehárnou« pro lidi pracující v Praze. Co s tím?

Nebyl bych tak přísný, máme v kraji spoustu krásných, autentických, historických měst a obcí se svou vlastní identitou a životem. Je ale realitou, že celá řada Pražanů si našla bydlení ve středních Čechách, obyvatel kolem prstence hlavního města tak přibývá. Na to kraj musí reagovat. Je nutné, aby to bylo ve spolupráci s Prahou a společně, koordinovaně jsme pracovali na kapacitách sociálních služeb, škol i další občanské vybavenosti. Z mého pohledu by kraj měl pokračovat v tom, co se bude příkladem dít v Černošicích, kde se bude stavět nové gymnázium. Myslím si, že právě v okresech blízkých Praze bude navyšování kapacit na středních školách úkolem, který bude stát před hejtmanem Středočeského kraje. To je věc, do které bych chtěl investovat, aby těch kapacit byl dostatek. Také vnímám jako nedostatečné pokrytí středních Čech kvalitním vysokorychlostním internetem, a to v době, kdy roste vyšší počet pozic v rámci »home officu«. Chceme, aby lidé ve středních Čechách měli kvalitní služby. Pokud to shrnu, tak určitě silnice, kapacity škol, rychlý internet a pokračování toho, co se daří –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rozvíjet středočeské nemocnice, které kvalitou již v současnosti jednoznačně konkurují těm pražským.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: