Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy se obává, že pohonné hmoty ještě mírně zdraží. Určil měsíc, kdy ale dojde k obratu a ceny začnou klesat

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2022

Čerpací stanice v České republice promítly do svých cen snížení spotřební daně o 1,50 koruny bez DPH, reálně tedy o 1,80 koruny na jednom litru pohonných hmot. Snížení spotřební daně se ale potkalo s prudkým růstem ceny produktů, a není tak na první pohled viditelné, řekl dnes předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. Snížená spotřební daň je platná od 1. června do konce září. Pro ŽivotvČesku.cz se k aktuální situaci vyjádřil ekonom Štěpán Křeček, který predikuje, že ještě k mírnému zdražení pohonných hmot dojde, od září pak nastane ale obrat.

"Benzín v průměru stojí 47 korun a 43 haléřů a nafta 46 korun a 63 haléřů a můžeme říct, že v historii České republiky jsou v nominální hodnotě ceny nejvyšší. Obávám se, že ještě k mírnému zhoršení cen dojde okolo prázdninových měsíců, protože v tu dobu na silnice vyjíždí i řidiči, kteří standardně během roku moc nejezdí, ale na prázdniny, potažmo na chaty a podobně svůj vůz na silnice vytáhnou. V momentě, kdy se navýší poptávka, tak vzroste tlak na růst ceny a zároveň vidíme, že v současnosti na straně nabídky trhu s ropu jsou problémy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, který je zároveň poradcem premiéra Petra Fialy v oblasti ekonomiky.

Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu v ČR podle dat společnosti CCS asi 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 koruny. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze ale cena benzinu vyskočila na skoro 47,30 koruny a cena nafty na téměř 49,60 koruny. Od té doby ceny kolísají. Natural 95 se nyní průměrně prodává za 47,43 koruny, nafta za 46,63 Kč za litr.

"Čerpací stanice v Česku uvedenou slevu plně promítly do prodejních cen. Snížení daně se ale naneštěstí potkalo s prudkým růstem ceny produktů, a není tak na první pohled viditelné. S jistotou ale můžeme říci, že kdyby nedošlo ke snížení spotřební daně, platili by dnes řidiči za pohonné hmoty o 1,80 Kč za litr více, než aktuálně platí," uvedl Indráček.

Vláda v reakci na růst cen zavedla kontroly marží u prodejců paliv a kromě snížení spotřební daně plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání takzvané biosložky do paliv od července. Před dočasným snížením spotřební daně se z litru benzinu se odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

"Od září očekávám, že ceny pohonných hmot začnou klesat a dlouhodobě by se neměly držet na tak vysoké úrovni, jakou zažíváme. Ona ropa je nervózní komodita, mnohokrát jsme zažili cyklický vývoj, kdy po prudkém růstu následovaly prudké pády a všechny v současnosti může těšit, že ropy na světě je dostatek a je to tedy jen o tom dostat ji na místa, kde je potřeba," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Podle Indráčka se v posledních dnech objevily názory některých komentátorů nebo analytiků, že čerpací stanice si část snížené daně přivlastnily. "Takové tvrzení poškozuje dobré jméno čerpacích stanic a musíme jej odmítnout," zdůraznil.

Indráček jako argument porovnal ceny státní společnosti Čepro, která je dodavatelem pohonných hmot, a průměrných prodejních cen čerpacích stanic. Od 1. května k dnešku podle něj vzrostla čerpacím stanicím nákupní cena litru benzinu o 4,30 Kč, cena pro spotřebitele ale vzrostla o 3,90 Kč. Od 31. května k dnešku pak vzrostla čerpacím stanicím nákupní cena benzinu o 0,30 Kč, cena pro spotřebitele vzrostla o 0,65 Kč.

U nafty od začátku května k dnešku podle Indráčka vzrostla čerpacím stanicím nákupní cena o 1,60 Kč na litr, cena pro spotřebitele vzrostla o 1,40 Kč. Od konce května k dnešku vzrostla čerpacím stanicím nákupní cena o dvě koruny na litr, cena pro spotřebitele vzrostla o 0,20 Kč, uvedl expert.

"Marže čerpacích stanic nejsou stabilní, v čase kolísají. U benzinu je například vidět, že za posledních 14 dní si čerpací stanice přilepšily o 35 haléřů na litr, ale za období posledních šesti týdnů naopak 40 haléřů ztratily. U motorové nafty je vidět, že aktuální nárůst ceny nafty pumpám marže v podstatě vymazal," řekl Indráček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.