Ekonomika trpí, vir nezastavujeme. Chce to návrat k epidemiologii, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 12. 2020

Lékař a během první vlny epidemie člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (51) je přesvědčen, že v současnosti si řadou drastických a špatně nastavených opatření deformujeme ekonomiku. "Každý hlupák ví, že když se opatření rozvolní, tak počty pozitivních případů se musí logicky zvednout," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník s tím, že opatření a rozvolňovací procesy by měly mít jednotnost v tom, že primárně by měly chránit rizikové skupiny obyvatel.

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo aktuálně o pět bodů na 69, což stále odpovídá čtvrtému stupni rizika. Mírnými krůčky se ale přibližujeme k pátému - nejhoršímu stupni, v němž figuruje řada drastických opatření. Dalším problémem je zvýšení reprodukčního čísla na 1,22. Další zpřísnění opatření bude opět atakovat ekonomiku a zhorší náladu ve společnosti.

"Česko je na tom hodně špatně. Máme jako jedni z nejpřísnějších opatření a škody tady budou obrovské. A zároveň máme více mrtvých než Švédsko, a to je smutná realita," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který tak nepřímo dal najevo, že mezitím, co jsme se s jarní vlnou epidemie vyrovnali poměrně dobře, s druhou je boj poměrně obtížnější.

"Panuje tady velký strach a každý hlupák ví, že když se opatření rozvolní, tak počty pozitivních případů se musí logicky zvednout. A jde o to je zastabilizovat na nějaké vyšší hladině. Paradoxně máme pandemický plán, jako tomu bylo kdysi v Uničově, kde když bylo hodně zle, tak se lokálně udělal lockdown typu, že se lidé zavřeli doma, tedy město přibližně o 11 tisíc lidech a nic dramatického se nedělo. Ale mít plošně pololockdown, to teď publikují všichni ve světě, nemá smysl. Ničíme si ekonomiku na straně jedné a na straně druhé to nezastavujeme, jenom to lehce prodlužujeme," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař Roman Šmucler s tím, že ideální cesta je vrátit se k epidemiologii a nikoliv prohlubovat politikaření.

Laboratoře v pátek provedly 25.883 testů na koronavirus, čtvrtý den v řadě je pozitivních více než pětina z nich, v pátek to bylo 23,96 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.