Reklama:

Elektronika pod stromeček? Letos zřejmě tabu. Kvůli nedostatku čipů řada produktů prostě nebude, varuje ekonom

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Faktorem, který ovlivňuje současnou inflační krizi, není jen zvyšování cen energií a pohonných hmot. Velmi nepříznivě se na situaci podepisuje také nedostatek čipů do elektroniky. Podle ekonoma Štěpána Křečka se to pravděpodobně do konce roku nezlepší, a tak hrozí, že ten, kdo bude potřebovat elektroniku - například počítače či mobily nebo domácí spotřebiče, je zkrátka nesežene. "Jedná se o elektroniku, robotické vysavače, levnější notebooky, hračky na dálkové ovládání a řadu dalších produktů. To nejhorší máme přitom teprve před sebou," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Důvodů pro nedostatek elektronických čipů je několik. Prvním z nich je jednoznačně pandemie, která podmínky v průmyslu rozhodně nezlepšila. Kromě toho stoupla z důvodu lockdownu a homeofficů poptávka po počítačích, tabletech, telefonech, ale také herních konzolích a dalších podobných produktech. Vliv na zhoršení situace měl určitě také březnový požár v japonském závodě firmy Renesas Electronics, která vyrábí právě polovodiče klíčové pro výrobu čipů. Již v polovině dubna byla sice výroba znovu obnovena, ale i tak tento výpadek s množstvím čipů nepříznivě zahýbal.

"Ta situace je nepříjemná, protože v rámci pandemie koronaviru narostly do rekordních rozměrů úspory českých domácností. S tím, jak se začala oživovat ekonomika, tak byli lidé připraveni utrácet. Jenže teď se dostáváme do situace, kdy na trhu dochází produkty a utrácet není za co. V ekonomice je ale velké množství peněz a to vyvolává silné inflační tlaky. Prodejci vědí, že produkty, které mají na skladě, prodají, a tak je prodávají za stále vyšší ceny," popsal pro ŽivotvČesku.cz současný nepříznivý stav Štěpán Křeček.

Reklama:

Nárůst cen se týká řady produktů, které mají Češi obvykle ve zvyku pořizovat pod stromeček. "Zvláště u elektroniky, robotických vysavačů, levnějších notebooků, hraček na dálkové ovládání, ale i celé řady dalších produktů, kde jsou potřeba čipy, které momentálně chybí, dochází k tomu, že narůstají jejich ceny nebo jsou dokonce vyprodané," upozornil ekonom pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé mohou očekávat Vánoce, kdy celá řada produktů zkrátka nebude dostupná.

"To se týká třeba i nových kolekcí oblečení, které se nestihnou dovézt, nebudou kytary, piana a další hudební nástroje. Takto bychom mohli jmenovat řadu dalších produktů," zmínil pro ŽivotvČesku.cz.

Bohužel Vánoce nejsou zdaleka to jediné, co je kvůli potížím s čipy momentálně v ohrožení. "Vidíme enormní negativní dopad na Škodovku, možná se kvůli tomu bude muset znovu aktivovat program Antivir, aby se zabránilo nejhoršímu, tedy že by subdodavatelé Škodovky začali propouštět. To by pak mohlo ochromit český automobilový průmysl na delší dobu a dodávky čipů by nebyly největším problémem. Potřebujeme udržet i ty menší společnosti v automotivu funkční, aby mohly naplno začít fungovat, až dorazí komponenty," uvedl Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Jediné řešení, které lze domácnostem nabídnout, není příliš uspokojivé. "Možná je lepší současné úspory rozumně utratit, protože nyní přichází o svou kupní sílu. V rámci pandemie narostly úspory Čechů a místo toho, aby si za to teď něco užili a koupili, se jejich finance vytrácí jako pára nad hrncem a přichází o ně. Sice si myslí, že na těch účtech peníze dál jsou, ale v reálu si za to mohou koupit podstatně méně než před rokem. Myslím si, že inflace určitě poroste do konce roku," sdělil finanční expert pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov čeká Česko ještě minimálně několik náročných měsíců. A momentální odhady mu dávají za pravdu. Ještě v létě letošního roku například ministerstvo financí předpokládalo, že ke konci roku bude inflace dosahovat 3,2 procenta. Momentálně však dosahuje již 4,9 procenta a podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se bude minimálně do konce roku ještě zvyšovat. Nejhorší odhady odborníků mluví dokonce o 7 procentech, což je číslo, o němž ještě nedávno nikoho nenapadlo ani uvažovat. Jedno je však jisté - ekonomická situace nebude jednoduchá.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: