Elon Musk se chystá měnit Twitter. Překvapivé dopady těchto kroků na dění v České republice vysvětlil uznávaný sociolog
Dlouhodobě jeden z nejbohatších lidí světa, miliardář a vizionář Elon Musk, koupil sociální síť Twitter. Zpráva, která v pondělí večer prolétla médii po celém světě, nebyla až takovým překvapením. Musk totiž už začátkem dubna oznámil, že koupil zhruba devítiprocentní podíl společnosti. Podle vyjádření sociologa Vojtěcha Bednáře pro ŽivotvČesku.cz přitom změna majitele může mít překvapivě velký dopad i na dění v České republice.
Musk kupuje Twitter za 44 miliard dolarů. Nejrychlejší převzetí nebo Co se stane s Twittrem. To jsou jen některé titulky, které v pondělí navečer zaplnily české weby. Na mnoha z nich rezonovala hlavně částka rovnající se v přepočtu jednomu bilionu korun, objevily se i úvahy, jestli se tím z nového majitele nestává svým způsobem nejmocnější muž světa.
"Posuzovat moc je velice ošidné. Jednou věcí je mít v rukou informace, kterých teď Elon Musk bude mít dost, na druhé straně je důležitý ten, kdo drží v ruce klacek, a to on není. Nejmocnějším mužem světa je americký prezident, který řídí největší atomové tlačítko, nicméně co se Muska týče, tak si přivlastnil médium, které je minimálně pro Severní Ameriku významné. U nás také, ale trochu jinak," uvedl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář s tím, že zásadnější otázkou je, jakým způsobem může Elon Musk Twitter ovlivnit nebo kam ho může vést.
"Vzhledem k tomu, že chce podle svých slov provést několik poměrně zásadních změn, tak se dá očekávat i to, že se to celé řadě uživatelů nebude líbit," doplnil pro ŽivotvČesku.cz odborník.
Tomu napovídají i aktuální informace amerických médií, podle kterých ani vedení Twitteru neví, jakým směrem se bude platforma ubírat. Tato slova prý použil výkonný ředitel společnosti Parag Agrawal, když mluvil se zaměstnanci po oznámení dohody o prodeji firmy Muskovi. Zaměstnanci své pocity dávali najevo i v rozhovorech s novináři, kteří popisují spíše negativní reakce uvnitř společnosti.
Musk v pondělním prohlášení uvedl, že chce sociální síť vylepšit nespecifikovanými novými prvky, jakož i zpřístupněním »algoritmů« platformy či »ověřováním všech lidí«. Kromě toho v posledních dnech a týdnech dával najevo, že Twitter podle něj dostatečně nehájí svobodu projevu.
"Elon Musk skutečně v posledních dnech avizoval celou řadu zásahů do toho systému a dá se předpokládat, že mnoho z nich uskuteční. Ta asi nejdůležitější je, že algoritmus, podle kterého Twitter třídí tweety a zobrazuje vám je, by měl být open source (otevřený software, pozn. red.), což je až paradoxní, protože právě pro Facebook je to jedno z nejvíc střežených firemních tajemství, které mají. V důsledku by tak touto změnou mohl přimět k reakci i zmíněný Facebook, který je u nás populárnější," vysvětlil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dotknout by se to mohlo i médií.
"Média to může ovlivnit docela zásadně, a to i u nás. Twitter sice není v České republice nejpopulárnější sociální síť, ale používá ho většina novinářů a mediálních stakeholderů (skupina lidí s určitým zájmem, pozn. red.), přičemž pro tyhle lidi je to klíčové médium do značné míry určující jejich agendu. Tím se z Twitteru stává nástroj, který umí zásadním způsobem ovlivnit veřejnou debatu, a to opravdu dramaticky právě skrze ty mediální stakeholdery. To je věc široké veřejnosti ne úplně známá, ale velmi důležitá," dodal pro ŽivotvČesku.cz sociolog.
Elon Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Časopis Time i ekonomický list Financial Times jej loni v prosinci vyhlásily osobností roku.
Sociální síť Twitter byla pro veřejnost otevřena před téměř 16 lety - 15. července 2006. Umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.