Energetická krize a nemocnice: Epidemiolog Roman Prymula popsal, proč hospitalizovaní v zimě nebudou muset nosit o svetr navíc
Energetická krize a nadcházející vlna covidu - spojení, které by mohlo řadu lidí děsit, zejména pokud jde o doporučení vlády v souvislosti se snížením vytápění v rámci úspory, dále pak nárůstu koronavirových hospitalizací. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala špičkového epidemiologa a bývalého šéfa zdravotnictví Romana Prymuly (58), zda může situace dojít tak daleko, že by si i hospitalizovaní museli vzít podle nedávných slov předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (37) svetr navíc. Na první pohled kuriózní situaci odmítl ve smyslu, že nemocnice musí zajistit svým pacientům dostatečně vytápěné prostory.
Pokud jde o současný stav v rámci koronaviru, postupné zpomalování denních nárůstů počtu nakažených začalo koncem července. V minulém týdnu se ale nárůsty ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne nejprve zvyšovaly. Až v závěru týdne - v sobotu a neděli - opět přírůstky potvrzených případů v mezitýdenním srovnání klesly. Nedělní počet nově potvrzených nákaz byl dokonce nejnižší od začátku července.
Od začátku srpna se postupně snižuje množství lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. K neděli bylo hospitalizovaných 523, což bylo skoro o třetinu méně než před týdnem a nejméně od poloviny července.
"Obecně se dá říct, že když u někoho probíhá nějaké onemocnění, tak potřebuje být v teple. Proto v nemocnicích nebude možné mít stejnou teplotu jako v domácnostech, protože pacienti, kteří mají narušenou termoregulaci, případně mají nějaké onemocnění snižující imunitu, potřebují být v teple. Je to z důvodu, aby nedošlo k dalšímu rozvoji choroby, která by se třeba sekundárně zkomplikovala »nasednutím« dalšího bakteriálního onemocnění. Tím by došlo u pacienta příkladem k zápalu plic. To znamená, že v nemocnicích musí být vyšší teplota než v domácnostech," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula, který tak vyloučil, že by si pacienti v nemocnicích museli přibalit svetr navíc.
Právě svetrem navíc se nedávno snažila uklidnit situaci šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, když v televizní debatě Partie Terezie Tománkové vyřešila energetickou krizi ohlédnutím se do svých studentských časů.
"Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali... U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku, tedy zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr," uvedla politička nedávno v televizním pořadu.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno zhruba 4,05 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 309.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.851 lidí s covidem-19. Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno asi 6,89 milionu lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.