Epidemie ještě pryč není, říká Roman Prymula. Prozradil, po kolika měsících klesá podle dat účinnost vakcíny

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel necelých 13 případů covidu. Takzvané incidenční číslo se snižuje osmý den. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,87, níže bylo naposledy ke konci června. A i když se zdá, že je po epidemii, podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (57) tomu tak není. "To rozhodně v tuto chvíli říct nelze," řekl pro ŽivotvČesku.cz a vysvětlil, že účinnost očkování po určité době významně klesá.

Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní. Ministerstvo eviduje za poslední týden celkem 1345 pozitivních testů, předchozí týden to bylo téměř 1600. Nejvíce případů v minulém týdnu potvrdily laboratoře v úterý, a to 301. Pod dvě stovky se pak počty nově pozitivních dostaly ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Původně ministerstvo za sobotu uvádělo 69 potvrzených případů, dnes ale údaje za sobotu revidovalo na 130.

V nemocnicích bylo v neděli s covidem 32 lidí, v těžkém stavu byli tři pacienti. Před týdnem bylo s nákazou hospitalizováno zhruba stejně nemocných s covidem, pacientů v těžkém stavu bylo sedm.

I když se zdá, že epidemie je u konce, podle epidemiologa Romana Prymuly tomu tak není. "To určitě říct nemůžeme, ukazuje se, že s dobou odstupu od očkování účinnost vakcín klesá. Pokud se podíváme na data z Izraele, vidíme, že lidé, kteří měli dobu po očkování devět měsíců, tak účinnost vakcín šla poměrně prudce dolů. Z toho vyplývá, že epidemie ještě pryč není a musíme brát v potaz nové mutace a účinnost vakcín na ně," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidově řečeno na lámání chleba dojde v období po prázdninách.

Zdravotníci v neděli naočkovali 26 705 lidí, zhruba o 6500 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace aplikovali bezmála deset milionů dávek, ukončené očkování má téměř 4,6 milionu lidí.

V Česku se dosud koronavirem prokazatelně nakazilo 1 672 547 lidí, 98% z nich se vyléčilo a 30 357 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.