Epidemie koronaviru v týdnu zrychlila téměř dvojnásobně. Roman Prymula promluvil o příčině a nových vakcínách

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2022

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových případů, o 2400 více než minulý týden. V každém dni tohoto týdne zatím přibylo více než 1000 případů, což se předtím stalo naposledy na začátku května. Na vině je dominance subvariant omikronu BA.4 a BA.5, které jsou agresivnější. "Budeme čekat, jak v dohledné době tady bude registrace nových vakcín, které budou pokrývat varianty omikronu lépe než původní typy preparátů," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (58) k ochraně před nemocí.

Počet hospitalizovaných se za týden zvýšil asi o třetinu - zhruba na 200 pacientů. Lidí v těžkém stavu ale výrazně nepřibývá, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo sedm. V uplynulém týdnu zemřelo s covidem pět lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Mírně také roste zájem o testy. Od pondělí do čtvrtka bylo v mezitýdenním srovnání pokaždé testovaných více.

Zvyšuje se i pozitivita testů. U nejčastějších diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, se od pondělí drží nad 26 procenty. Naposledy byla tak vysoko na začátku dubna. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních vzorků v úterý dostal až nad 17,5 procenta, což je rovněž nejvýše od začátku dubna. V případě preventivních testů pozitivita v týdnu vzrostla nad šest procent, byla tak nejvyšší od začátku května.

"Je třeba říci, že i v České republice už dominují subvarianty BA.4 a BA.5. Druhá jmenovaná je výrazně agresivnější, pokud jde o šíření. Víme, že se šíří asi deset a půl krát rychleji, než tomu bylo u první varianty viru - takzvaného wuchanského. I v té současné a rádoby teplé sezoně, kdy jsme očekávali nepoměrně nižší výskyt tohoto onemocnění, dochází k poměrně prudkému nárůstu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Počet pacientů v nemocnicích se podle revidovaných údajů dostal ve středu nad 200, což se stalo naposledy 20. května. Ve čtvrtek sice nemocnice hlásily pokles na 192 covidových pacientů, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Před týdnem bylo s nákazou hospitalizováno 136 lidí. Počet pacientů v těžkém stavu se za týden zvýšil o dva na sedm.

Za posledních sedm dní se nechalo proti covidu očkovat 7703 lidí, z toho více než 6300 zájemců si přišlo pro posilující třetí dávku. O týden dříve bylo očkovaných 7249 lidí, třetí dávku dostalo 5900 z nich. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.

"Tam, kde lidé neměli třetí dávku, je nezbytné třetí dávku aplikovat. U čtvrtých dávek je doporučení zatím takové, aby to byli lidé, kteří jsou v riziku z hlediska svého základního onemocnění. Jsou to osoby nad šedesát let věku, pak tam patří zdravotníci a u všech ostatních kategorií je to záležitost už doporučovaná. A budeme čekat, jak v dohledné době tady bude registrace nových vakcín, které budou pokrývat varianty omikronu lépe než původní typy preparátů, které tady máme. Zatím prvotní signály jsou takové, že by to mělo být někdy na přelomu září až října," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník v oblasti epidemiologie Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.