Epidemie koronaviru začala narůstat, odborníci nepochybují o silné vlně na podzim. Ohledně nové varianty omikronu promluvil Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2022

Epidemie koronaviru se po delší době přihlásila o slovo. Páteční data odhalila, že za posledních sedm dní přibylo v Česku 1804 nových případů koronaviru, jde téměř o 500 víc případů než o týden dříve. Pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Oproti tomu ale nadále pokračuje trend, kdy současných 94 hospitalizovaných je nejméně od začátku loňského září. Pro ŽivotvČesku.cz aktuální výkyv ohledně počtu nakažených vysvětlil epidemiolog Roman Prymula (58), který poukázal na dvě varianty.

Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický a situace se podle jejich tvrzení zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je ale nutné připravit se na zřejmě výraznější podzimní vlnu epidemie.

"V posledních dnech dochází k nárůstu, reprodukční číslo je vysoce nad jedna, což znamená, že tady dochází k jakémusi vzedmutí a je otázkou, jestli je to nová varianta omikronu, která se šířila ve Spojených státech a dostává se do Evropy, nebo je to klasické šíření mezi lidmi, kteří už nemají dostatečnou imunitu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že s podzimní vlnou koronaviru se dá pravděpodobně počítat.

Na 100.000 obyvatel nyní připadá 17 nakažených za poslední týden, před týdnem mělo incidenční číslo hodnotu 13. Rozdíly mezi kraji jsou značné. Nejvyšší incidence je v Praze, kde stoupla na 41, ve druhém Středočeském kraji je poloviční. Nejméně se nyní nákaza šíří v Ústeckém kraji, který eviduje za týden osm případů covidu-19 na 100.000 obyvatel. Reprodukční číslo, tedy odhadovaný počet dalších nakažených na jednoho pozitivně testovaného, také zvolna roste, podle posledních údajů činí 1,22.

Od začátku května, kdy pojišťovny hradí testy na covid jen se žádankou od lékaře, je zájem o testování malý. Laboratoře za týden provedly zhruba 28.500 antigenních a PCR testů, asi o 5000 méně než za předchozích sedm dnů. V pracovní dny je testů zhruba 4000 až 6000, pozitivní je zhruba každý desátý. Odborníci upozorňují, že počty pozitivních testů neodpovídají počtu nakažených.

Očkovat proti covidu se v posledních sedmi dnech (do pátku) nechalo necelých 8300 lidí. V mezitýdenním srovnání je to pokles asi o 2800 očkovaných, zpětně se ale mohou čísla ještě zvýšit. Největší zájem je dlouhodobě o posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu. Ministerstvo eviduje téměř 265.000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40.298 lidí. V uplynulém týdnu připadá v průměru méně než jedno úmrtí na den. Údaje se při dalších aktualizacích ale mohou ještě měnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.