Epidemie může mít 5000 až 15000 obětí do konce roku. Zaveďte osobní lockdown, vyzvali vědci.

Jaderná fyzička Dana Drábová
Jaderná fyzička Dana Drábová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2020

Situace na území České republiky je z pohledu epidemiologů silně dramatická. Podle skupiny českých vědců hrozí, že dojde k silnému přetížení nemocnic a zemřou tisíce lidí. Teď přišli s apelem, aby lidé zavedli osobní lockdown - tedy karanténu. "Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech," stojí v jejich výzvě.

Roušky a minimální kontakt s ostatními, případě rozestupy - to jsou doporučení českých vědců, která mají ochránit lidské životy. „Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech,“ bijí na poplach ve výzvě vědci.

Autoři výzvy upozorňují, že se blíží přetížení zdravotního systému v Česku. Některé nemocnice už odložili plánované zákroky a byla zbudována covidová oddělení, aby se uvolnila kapacita. „Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5000 až 15000 obětí do konce roku na rámec dlouhodobého průměru,“ zdůraznili odborníci v textu.

Pod výzvu se ve středu podepsala jaderná inženýrka Dana Drábová, infektolog a epidemiolog Petr Smejkal, částicový fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček, biochemik Jan Konvalinka, ekonom Jakub Steiner, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd České republiky Vladimír Ždímal a datový vědec Petr Ludwig.

Apel na obyvatele:

Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.

Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).

To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.