Epidemie nemocných zachvátila Česko. Přehled, kde jich je nejvíce. Právník Ondřej Dostál promluvil o komplikacích na pohotovostech
Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. Na sociální síti Twitter o tom informovala hygienická služba. Nejvíce nemocných je v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně případů hlásí podle údajů tamní hygienické stanice Praha. V týdnu kolem Vánoc je zpomalení nárůstu počtu případů běžné, vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února. Ohledně komplikací v rámci urgentních příjmů a pohotovostí promluvil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník Ondřej Dostál.
"Čtvrt milionu nemocných v populaci je epidemie, která komplikuje fungování nemocnic, což už vidíme v praxi, nepříznivý stav však ještě patrně nějaký čas potrvá," sdělil na dotaz redakce Ondřej Dostál.
Podle hygieniků, kteří o počtu nemocných informovali na Twitteru, se zvýšil podíl nemocných, u kterých lékaři diagnostikovali přímo chřipku. "Nemocnost u chřipkových onemocnění se zvýšila o 58,6 procenta u všech věkových skupin. Situaci téměř v celé ČR lze hodnotit jako probíhající epidemii akutních respiračních infekcí včetně chřipky," uvedli hygienici.
Urgentní příjmy a pohotovosti, jejichž účelem je pečovat o akutní případy, se ve skutečnosti stávají místem rutinní péče o pacienty, kteří se přes svátky jinde k léčbě nedostanou. "To není dobře. Dostupnost praktických lékařů je ale omezená, o návštěvní péči nemluvě. Nemocní včetně dětí tak v důsledku končí na nemocničních pohotovostech, kde čekají na ošetření dlouhé hodiny, na straně přetížených zdravotníků vzrůstá riziko chyb. Tady a teď lze snad jen vyzvat ke vzájemné ohleduplnosti, vyhledávání urgentní péče jen v závažných případech, snaze o prevenci. Do budoucna je ale nutno pracovat na posílení kapacit primární péče i sítě nemocnic. Jde ostatně o známý problém, na zdravotnictví nyní dáváme bezprecedentní množství peněz, problém je už »jen v řízení systému«," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník na zdravotnictví Ondřej Dostál, který poukázal, že ministerstvo zdravotnictví by mělo být aktivnější.
Podle odborníků ani na začátku epidemie stále není pozdě nechat se proti chřipce očkovat. Navození imunity ale trvá zhruba dva týdny. Pravidelně se proti chřipce nechává každý rok očkovat asi sedm procent populace, seniorů zhruba čtvrtina. V zemích severní a západní Evropy je proočkovanost dvakrát až třikrát vyšší. Každý rok onemocní chřipkou asi čtvrtina dětí a podle síly epidemie pět až deset procent dospělých.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.