Reklama:

Epidemie není u konce. Profesor z Univerzity Karlovy popsal, co se stane po rozvolnění

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2021

Od pondělí 26. dubna se zcela otevřou mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, děti nebudou potřebovat roušky ani testy. Od 3. května by se pak v celé ČR mohl za přísných hygienických pravidel otevřít zbytek obchodů, trhů a vybrané služby. Musí ale vydržet příznivá epidemická situace. Zdá se, že epidemie je u konce. Podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslava Flegra (63) tomu tak není. "Epidemie není u konce, vždyť jsme stále v dosti přísném lockdownu," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nárůsty pozitivně testovaných očekává po rozvolnění.

Reklama:

Od 3. května by vedle obchodů a trhů mohly začít fungovat vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Vláda jejich provoz umožní bez ohledu na počet nakažených. Podmínkou však bude, prokázat se u vstupu antigenním nebo PCR testem, výjimku budou mít očkovaní nebo ti, kteří v posledních 90 dnech covid prodělali. Do tří týdnů by podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měla být dostupná elektronická verze potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze či očkování. V krajích, ve kterých nebude počet nově nakažených vyšší než 100 lidí na 100.000 obyvatel, by se od 3. května mohla otevřít také muzea, galerie a památky. Nebudou se ale moci konat skupinové prohlídky.

Reklama:

"Epidemie není u konce, vždyť jsme stále v poměrně přísném lockdownu. Za současných podmínek není divu, že se vir nešíří. Teď by měly přicházet jeden po druhém rozvolňující balíčky. Jenže se obávám, že po druhém balíčku pokles přestane a po třetím začnou počty stoupat. Máme tři možnosti, jak epidemi zastavit. Buď můžeme nyní zatnout na dalších 7 týdnů zuby, nerozvolňovat a nechat současným tempem počty nakažených vyklesat někam k nule. To by bylo z hlediska nákladů nejvýhodnější, při současné důvěře společnosti ve vládu, a půl roku před volbami, to je však nejspíš neprůchodné. Nebo můžeme postupně rozvolňovat, ale zároveň nahrazovat rušená opatření nějakými jinými. Například všechny školy by se mohly otevřít prakticky ihned, kdyby byli všichni žáci každé pondělí otestováni PCR testem. Možná by stačilo i každé druhé pondělí. Podobně bychom mohli zrušit povinnost nosit roušky na volných prostranstvích, ale zároveň začít testovat zaměstnance místo antigenními testy PCR testy. Nakoupené antigenní testy, které neřeknou, zda je člověk nakažený, ale jen zda je v daný okamžik infekční, by se měly používat jen pro účely, k nimž jsou určeny - tedy například před vstupem do kadeřnictví či do fitka. Tahle možnost mi připadá reálná a asi nejlepší - ačkoli ministr zdravotnictví říká neznámo proč opak, potřebné kapacity pro PCR testování můžeme mít k dispozici do 14 dnů a náklady na testování by byly nižší, než jsou v současnosti na testy antigenní. Jenže my téměř jistě zvolíme třetí možnost. Budeme postupně rozvolňovat, dokud nezačnou počty nakažených a hospitalizovaných stoupat. Necháme zase zaplnit jednotky intenzivní péče a pak zděšeně šlápneme na brzdu - zavedeme nový locdown. A takhle se budeme bavit až do doby, než se nám podaří proočkovat dostatečné procento populace. Nerad to říkám, ale vzhledem k tomu, že v dobře proočkovaných zemích budou nyní vznikat mutanty rezistentní vůči současným vakcínám, tak to může trvat klidně i další rok. Ale nám se to takhle asi líbí - jinak bychom si přeci vybrali jedno z těch prvních dvou řešení," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Vláda bude vždy v pondělí upřesňovat konkrétní pravidla pro rozvolňování na příští týden, podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera to ale neznamená, že se každý týden bude nutně uvolňovat.

Ze šesti balíčků rozvolnění začal první platit již minulý týden, kdy mohly znovu začít fungovat obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, služby jako zámečnictví či čistírny. Druhý balíček se týká právě rozvolnění 3. května.

Ve třetí fázi by se mohly otevřít další služby, na svatbách a pohřbech by mohlo být 30 účastníků. Ve čtvrtém balíčku by mohly začít fungovat zahrádky restaurací, hotely a penziony na 25 procent kapacity. Za přísných podmínek by lidé znovu mohli i do vnitřních sportovišť. Diváci by se na sportovní utkání mohli vrátit v době, kdy bude za týden méně než 75 případů covidu na 100.000 obyvatel.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: