Epidemie se může vrátit v plné síle, říká Roman Prymula. Popsal, jaká chyba se musí stát

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Všechna současná protiepidemická opatření by měla podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) platit až do konce nouzového stavu. Chce, aby jejich dodržování bylo také kontrolováno. Stav nouze je vyhlášen do neděle 11. dubna a Blatný doufá, že bude poslední. Působí to, že epidemie se dostává opět pod kontrolu. Existuje ale riziko, že v případě chybných rozhodnutí, se vývoj šíření viru může stát znovu nekontrolovatelný. "Na řadě zemí je vidět, že se skutečně bohužel může vrátit v plné síle," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Vláda schválila prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronaviru o dva týdny do 11. dubna. Podle Blatného je nouzový stav nadále potřeba zejména kvůli zachování zákazu pohybu mezi okresy, které chce ale Sněmovna zachovat nejdéle do úterý 6. dubna. Zmírnění restrikcí vláda projedná po Velikonocích. Epidemie slábne, zvolna klesají také počty hospitalizovaných. V uplynulém týdnu ale zpomalilo očkování. Není tak stále vyhráno a riziko, že se epidemie opět dostane do vysokých hodnot, tu stále je.

"Na řadě zemí je vidět, že se skutečně bohužel může vrátit v plné síle. Jakmile se opatření rozvolní, hrozí opětovný nárůst. To je rizikem v době, kdy je počet imunních osob v populaci ještě malý. Je tedy nutné urychleně významnou část populace proočkovat a v kombinaci s těmi, kteří onemocnění prodělali může vzniknout natolik velká skupina osob, které už vůči infekci nebude vnímavá a epidemie se postupně zpomalí až zastaví," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, co se musí stát, aby epidemie zesílila.

Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl před víkendem premiér Andrej Babiš (66). Vláda zmírnění restrikcí projedná po Velikonocích a stanoví termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl. Mezioborová skupina vedená epidemiologem Petrem Smejkalem kabinetu doporučila, aby firmy mohly v týdnu před Velikonocemi dobrovolně omezit provoz a náklady jim kompenzoval stát.

Od pondělí 12. dubna došlo k částečnému návratu dětí do školních lavic a také začalo postu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.