Epidemie se pomalu loučí. Profesor Jaroslav Flegr zcela otevřeně prozradil, co bez covidových případů bude dělat

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2022

Testy v Česku v pátek prokázaly 13.774 případů koronaviru, což bylo v pracovním dni nejméně za pět týdnů. Proti předchozímu pátku nakažených ubylo o víc než třetinu. Podobným tempem na 2568 se snížil také páteční počet podezření na opakovanou nákazu. Zájem o očkování postupně klesá a vypadá to, že nový typ koronaviru už nemusí nejméně do podzimu ničím překvapit. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz evolučnímu biologovi Jaroslavu Flegrovi (63), jaké budou jeho další životní kroky, když dojde k postupnému návratu do běžného života.

"Budu s napětím sledovat, jak se vede mé nové knize Milý Micíku, aneb Covid v Kocourkově. Pokud se jí bude dařit, tak nejspíš sepíšu druhý díl prozatímně nazvaný Milý Flegříku, aneb Covid vrací úder. Materiálů se mi za ty dva roky nahromadilo dost. Také už chci konečně napsat populárně naučnou knihu věnovanou metodám vědecké práce a racionálnímu myšlení. Tu zatím pracovně nazývám Rozum – návod k použití pro úplné začátečníky. A taky bych se už  strašně rád dostal k sepsání roky plánované vysokoškolské učebnice Evoluční a ekologické parazitologie. Moc mne mrzí, že jsem to tak dlouho odkládal, v pandemii by se asi docela hodila. Jenže to ta kniha o myšlení asi ještě víc. Pak máme se svými studenty rozepsáno nebo v recenzním řízení asi deset odborných článků, těšte se, jeden z nich bude fakt bomba. Také jsme letos dostali nový výzkumný grant na studium vlivu patogenů na inteligenci člověka. No, nudit se určitě nebudu," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který proslul svými odhady vývoje epidemie.

Pátečních 3578 lidí s covidem-19 v nemocnicích bylo o 526 méně než před týdnem a o 320 méně než ve čtvrtek. Zhruba o 20 na 248 se snížil ve srovnání se čtvrtkem i předchozím pátkem počet covidových pacientů ve vážném stavu.

Přes doporučení lékařů a odborníků, že očkování snižuje nebezpečí hospitalizace a vážného průběhu nemoci, zájem o vakcínu dál klesá. Za pátek zdravotníci rozdali 16.762 dávek, zhruba o 7000 méně než před týdnem. Podobně jako v předchozích týdnech byla většina z dávek posilujících, které si nechávají píchnout lidé s dokončeným očkováním. 

Jaroslav Flegr kromě své autorské činnosti v souvislosti s vydáním knih plánuje také parádní dovolenou. Tu chce pojmout aktivně, ale i relaxačně. "Chystám se na biologickou expedici do Turecka. Na rozdíl od kolegů tam budu hlavně odpočívat, mlsat místní dobrůtky, kochat se přírodou a fotit krajinu a zvířata," dodal natěšeně respektovaný evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.