Epidemie tu není, doktoři nemohou brečet, že jsou přetížení, šokuje vyjádřením imunolog Jiří Šinkora
Nynější nouzový stav vyhlášený bývalým kabinetem ANO a ČSSD skončí o půlnoci 25. prosince. Nová vláda ho nemá v plánu prodlužovat ani přesto, že mnozí odborníci mají obavy z varianty omikron, které je v Česku zatím jen v řádu desítek potvrzených případů. Obavy ale podle imunologa Jiřího Šinkory nejsou na místě. "Myslím, že bychom neměli dělat preventivní opatření proti něčemu, co tady není. To bychom mohli klidně každý podzim vyhlásit uzávěru proto, že může přijít chřipka," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Nová vláda minulý týden po prvním zasedání čerstvě jmenovaného kabinetu oznámila, že nehodlá žádat o prodloužení nouzového stavu. Řada odborníků, například imunolog Václav Hořejší (72) či vědci z Učené společnosti ČR, o jeho prodloužení premiéra Petra Fialu (57) žádá. Chtějí, aby své rozhodnutí ještě zvážil. Obavy expertům dělá varianta omikron, která se v listopadu poprvé objevila v Jihoafrické republice a od té doby se rozšířila do dalších zemí světa včetně České republiky. Imunolog Jiří Šinkora má však zato, že neprodlužovat nouzový stav je správné rozhodnutí.
"Já si myslím, že to je úplně v pořádku. Současná epidemiologická situace to povoluje. Ke stejným krokům přistoupily vlády rozumných zemí, kde ta podzimní vlna odchází nebo už odešla. Ta hysterie Rakouska nemá v podstatě žádné opodstatnění a nemá v podstatě žádný efekt, akorát snížení infekce. Až to otevřou, tak se jim to rozjede znovu, jen to odkládají," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník z oblasti imunologie.
Nová vláda se s vládou Andreje Babiše (67) neshodla na mnoha věcech. Těmi zásadními je právě nouzový stav, o návrhu na jeho prodloužení bývalá vláda diskutovala. Další je povinné očkování lidí starších 60 let a některých profesí, vyhlášku o něm chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) patřičně upravit a vakcinaci podle věkové kategorie zrušit. Podle experta ale zrušení nouzového stavu nic nezmění, protože opatření během něj byla zpřísněna jen minimálně.
"Je to spíš politická věc. Nová vláda chce ukázat, že je jiná, než ta stará. Ta stará vláda vlastně žádná opatření v podstatě nezavedla. Zrušila vánoční trhy, ze kterých se staly trhy farmářské a udělala zavíračku v deset. Ale myslím si, že u nás už se absolutně nic nedodržuje. Vrátil jsem se z Bulharska a Rumunska, tam je to tak, že v obou zemích před obchoďákem stojí chlapík, který čte QR kódy. Tam, kdo není očkovaný, nesmí prakticky nikam. U nás je to tak, že když přijdete do restaurace, tak se vás na nic nezeptají a nebo se jen zeptají, zda máte QR kód u sebe," popsal Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz, jak se opatření dodržují v jiných zemích oproti Česku.
V tuto chvíli denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání klesají skoro tři týdny. V pondělí laboratoře potvrdily dalších 8586 případů covidu-19, což je nejméně za pracovní den od 4. listopadu. Za uplynulý týden ubylo i hospitalizovaných a je jasné, že situace se pomalu, ale jistě zlepšuje.
"Tento stav není podle definice epidemie. Počty hospitalizovaných v nemocnicích klesají, takže doktoři nemohou brečet, že jsou přetížení. Pokud jsou přetížení teď, tak mi připadá, že kdyby přišla opravdová epidemie, tak se celý zdravotní systém zhroutí. Klesá i počet nakažených. Můžeme čekat omikron nebo další varianty, ale dokud tu nejsou, tak si myslím, že bychom neměli dělat preventivní opatření proti něčemu, co tady není. To bychom mohli klidně každý podzim vyhlásit uzávěru, protože může přijít chřipka," okomentoval aktuální situaci imunolog pro ŽivotvČesku.cz.
V Česku se zatím potvrdily jen desítky případů varianty koronaviru zvané omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru. Dosud je o ní známo, že kde propukla, tam se sice nakazilo mnoho lidí, ale jen minimum z nich skončilo v nemocnici s těžkým průběhem.
"Omikron lehce explodoval co do počtu nakažených, ale neexplodoval v počtu hospitalizovaných v nemocnicích. Kdybychom přestali měřit tou bláznivou technikou PCR, která nebyla vyvinutá k těmto účelům, ale k něčemu úplně jinému, a spoléhali bychom se na klinická data, tak už o tom nikdo nemluví. Může se stát, že tu omikron projede tak, že bude pár lidí v nemocnicích, infikovaný bude kde kdo, ale nikdo nebude nic cítit, nebo bude maximálně smrkat. Pak přijde ten moment, kdy uvidíme jestli vláda na základě výsledků PCR nás tady všechny zamkne, nebo jestli se bude dívat na to, zda ta věc opravdu přehlcuje zdravotní systém," popsal expert v oblasti imunologie pro ŽivotvČesku.cz, v čem vidí chybu.
Řada zahraničních vědců po objevení varianty omikron přišla s tvrzením, že tato varianta může být přesně tím, co lidstvo potřebovalo. Vzhledem k tomu, že často probíhá bezpříznakově, má potenciál z nemoci covid-19 udělat další běžné respirační onemocnění, kvůli kterému nebude třeba zavádět opatření či dodržovat ta, na která si lidé už zvykli, jako je třeba nošení ochrany dýchacích cest.
"Když omikron začal růst a nezačal zahlcovat nemocnice, tak někoho chytřejšího napadlo, může jít o poslední variantu, kterou potřebujeme. Tohle se moc neříká, ale omikron může být dáreček proto, že je hodně infekční, dostáváte velkou dávku a je imunogenní. Může v sobě nést něco, na co je náš imunitní systém dobře připravený. Koronavirus se potřebuje držet mezi námi, nemusí v nás být dlouho, ale musí přeskočit. Možná tato varianta bude přeskakovat, způsobovat rýmy, ale klinicky už o ní nemusíme vědět. Je to varianta, kterou náš imunitní systém umí rozpoznat, včas zlikvidovat, ale nezabrání jí přeskočit," dodal imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.