Epidemie v Česku skončila. Mučit děti testováním je zbytečné, říká imunolog Jiří Šinkora

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2021

Během masivního zářijového testování bylo v českých školách odhaleno 111 dětí s pozitivním testem na covid. Data dosud nahlásilo 86 procent škol. Do základních a středních škol v Česku nastoupilo 1. září přibližně 1,4 milionu dětí. Podle epidemiologa Jiřího Šinkory je to stav, kdy by mělo být v České republice ukončeno testování. "Epidemií jsme si již prošli. Testy jsou v tuto chvíli zbytečné," uvedl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) o víkendu uvedl, že po první vlně testování v českých školách bylo objeveno 111 pozitivních případů. Do základních a středních škol v Česku nastoupilo 1. září asi 1,4 milionu dětí. Otestováno bylo více než milion dětí.

Na základě těchto čísel je podle epidemiologa Jiřího Šinkory zřejmé, že další testování nemá smysl, protože počet pozitivních případů je marginální.

"Stresovali děti i učitele, zatížili je více než milionem testů a zjistili, že bezpříznakovou rýmu má 111 dětí. Epidemie skončila. Epidemií jsme si prošli, šla od severozápadu na jih, jako národ jsme nyní již imunní. Testy jsou v tuto chvíli zbytečné. To, co ministerstvo s testy předvádí, je mučení dětí," ostře se vyjádřil Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví ve školách plánuje další vlnu testování a data chce vyhodnotit na konci září. "My jsme v té první vlně testování ve školách otestovali přes milion dětí. Data dohlásilo 86 procent škol, bohužel část chybí, doufám, že to ještě napraví," vysvětlil v rozhovoru pro Českou televizi Adam Vojtěch.

Podle Jiřího Šinkory koronavirus v populaci zůstane a pokud Česko dál bude dělat masivní testování, tak se vždy nějaký pozitivní záchyt potvrdí. Tak by to ale podle imunologa bylo i v případě jiných koronavirů.

"Položil si někdo v Česku nebo na celém světě otázku, kolik je incidence jiných koronavirů v populaci? A porovnal to s covidem? To se nestalo. V tuto chvíli máme vakcíny a jsme imunní, pokud uděláme incidenci koronavirů 1, 2 a 3, tak možná dospějeme k vyšším číslům než u covidu. Tady chybí kontrola toho, jak se koronaviry šíří populací. Největší tragédie, která se děje i v Německu nebo v Izraeli, kde mají jinak vynikající výzkum, je to, že se nikdo neodváží říct, že je to prostě rýma," sdělil pro ŽivotvČesku.cz lékař, který postup ministerstva zdravotnictví dlouhodobě kritizuje. Česká republika podle Jiřího Šinkory prodělala bolestivý proces promoření, Sars-Cov-2 bude ohrožovat seniory a lidi se sníženou imunitou, kteří odmítají očkování.

"Odhaduji, že v Česku se s covidem potkalo minimálně 5 milionů lidí a většina mladých o tom ani neví. Dále musíme počítat, že v Česku řada lidí tají, že covid-19 prodělali. Myslím si, že mezi lidmi žádná panika není, podle mě panikaří jen politici a média. Trvám na tom, že v Česku byla zvolena cesta nekonečného, ekonomiku devastujícího neřízeného promoření, které stálo životy tisíců lidí, nikam nevedlo, spoustu dalších osudů zdevastovalo a nevratně poškodilo mladou generaci. V Česku bohužel stále zbývá velká skupina neproočkovaných důchodců, to je opravdu ohrožená skupina obyvatelstva. Tyto lidi musí vláda k očkování nějak stimulovat, třeba finančně nebo i restrikcemi, těmto lidem reálně hrozí, že na SARS-CoV-2 umřou. Místo toho tady vláda chce očkovat děti, aby děti nenakazily seniory, kteří se očkovat odmítají. To je zcela bizarní situace. Chránit bezohledné seniory, kteří se očkovat nechtějí, očkováním dětí, které to nepotřebují, je etická bezohlednost," řekl k otázce promoření Jiří Šinkora svůj názor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.