Reklama:

Epidemie za námi určitě ještě není, říká Roman Prymula. Upřesnil, z čeho by mělo vycházet rozvolnění

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2021

O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Změna s sebou přináší konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Konec nouzového stavu ale neznamená, že jsme z epidemie úplně venku, zmírnění opatření může zvýšit riziko šíření nemoci covid-19. "Rozvolňování musí vycházet z hodnocení rizik různých aktivit a musí být pozvolné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula (57).

Reklama:

V nouzovém stavu Česká republika žije nepřetržitě od 5. října. Poslanci ho na žádost vlády opakovaně prodlužovali, v polovině února tak ale už učinit odmítli. Vláda ovšem nakonec opět nouzový stav i přes kritiku vyhlásila a Sněmovna na konci března souhlasila s jeho prodloužením do dneška.

Od pondělí se budou protiepidemická opatření nově řídit pandemickým zákonem, většina jich i nadále zůstane v platnosti. S nouzovým stavem ale končí zákaz cestování mezi okresy, který platí s výjimkami například pro cesty do zaměstnání čí za lékařem od začátku března. Pomine také zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Oproti očekávání se ale zatím neuvolní pravidla pro shromažďování.

Reklama:

"Epidemie za námi určitě ještě není. Podařilo se sice díky silným plošným opatřením a masívnímu antigennímu testování počty nových případů významně snížit, ale stále jsme ještě na poměrně vysokých číslech. Zrušení nouzového stavu bude automaticky znamenat zrušení některých plošných opatření a jistě zvýší riziko možného šíření. Rozvolňování musí vycházet z hodnocení rizik různých aktivit a musí být pozvolné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Se slovy Romana Prymuly se pravděpodobně ztotožňuje i nový ministr zdravotnictví. Původně se mělo od pondělí moci setkávat venku až 20 lidí a uvnitř až deset. Petr Arenberger ale mimořádné opatření svého předchůdce Jana Blatného zpřísnil, a tak nadále bude platit, že se venku i uvnitř budou moci potkat maximálně dva lidé. Pro svatby či pohřby platí omezení na 15 lidí.

Změny čekají i na část školáků. Do lavic se vrací žáci prvního stupně základních škol, ve škole se většina tříd bude střídat po týdnu. K prezenční výuce se vrátí také školky, zatím ale jen pro předškoláky. V souvislosti s návratem části žáků do škol vláda rozhodla o otevření obchodů s dětským oblečením, s obuví a papírnictví. Otevřít mohou také třeba čistírny, prádelny, zámečnictví, prodejny náhradních dílů pro auta a stroje nebo farmářské trhy. Otevření se týká i zoologických a botanických zahrad, které mohou obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Mohou začít fungovat i knihovny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: