Epidemie začne brzdit, až vykvetou pampelišky. Současná opatření nezaberou, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2021

Vláda v pátek rozhodla mimo jiné o tom, že s platností ode dneška výrazně omezí pohyb lidí mezi okresy. Zavřely se i dosud otevřené školy, včetně speciálních a mateřských, a dětské skupiny. Otevřené zůstaly jen školy pro děti zdravotníků a pracovníků záchranných složek. Uzavřela se také velká část zatím otevřených obchodů. Opatření zavedená kvůli epidemii koronaviru platí na tři týdny. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra opatření na zbrzdění epidemie stačit nebudou. "Jediné z těch opatření, které může mít vliv, jsou uzavřené školy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor z přírodovědecké fakulty Univezity Karlovy.

V nemocnicích je nyní s covidem ve vážném stavu přes 1500 pacientů. Poslední dostupná data z neděle ukazují 1507 pacientů ve vážném stavu, což je o 200 víc než před týdnem. Celkem je v nemocnicích s covidem 7049 lidí a nemocnice jsou na hraně svých kapacit. 

Podle respektovaného odborníka denní nárůsty nakažených nebudou klesat vlivem současných opatření, ale až se výrazně oteplí. "Až vykvetou pampelišky, začnou i u nás počty nakažených významněji klesat. Že by vláda dostala rozum a něco opravdu účinného proti viru udělala, například zajistila masivní PCR testování, už nepředpokládám. Musíme tedy doufat, že nám pomůže příroda. Některé rostliny, třeba šeřík, vykvetou, když se prodlouží den, tedy k určitému kalendářnímu datu. Jiné, třeba pampeliška, vykvetou když se na dostatečně dlouho oteplí. A podobně se průměrnými venkovními teplotami řídí i covid. Jakmile se pořádně oteplí, poklesne infekčnost viru a s určitým zpožděním se k nám vrátí i jeho »hodnější« letní varianty. Na ty by i současná polovičatá opatření mohla zabrat. Kdybychom se však chtěli vrátit do léta k normálnímu životu, museli bychom začít masivně testovat PCR testy. Jenže to naše vláda zjevně nechce," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst.

Přes letní prázdniny to vypadalo, jako by epidemie koronaviru byla zcela na ústupu. Se zah...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu