Epidemie znovu mimo kontrolu. Začátkem listopadu počty nově nakažených překonají hranici 10 tisíc denně, predikuje šéf ČLK

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

Ještě před pár měsíci by málokdo predikoval trend vývoje epidemie koronaviru, který se bohužel začátkem podzimu stal realitou. Zdravotníci se starají už o více jak 1100 hospitalizovaných pacientů a denní přírůstek za úterý 26. října potvrdil 6 274 nakažených s onemocněním covid-19. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) si myslí, že epidemická situace se bude výrazně zhoršovat a čísla nadále porostou. "Zejména počty lidí v nemocnicích půjdou nahoru, déle trvá, než se tam dostanou. Je pravděpodobné, že začátkem listopadu počty nově nakažených překonají hranici 10 tisíc denně. Epidemii zase nezvládáme," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Během letních měsíců se zdálo, že se koronavirus pomalu stává minulostí. Velké naděje se vkládaly do očkování proti viru SARS-CoV-2, které mělo pomoci v boji s epidemií a ve společnosti vytvořit tzv. kolektivní imunitu – spolu s vytvořením protilátek u lidí, kteří covid prodělali. Ale proočkovanost není tak vysoká, jak se očekávalo, a čísla začala v posledních týdnech stoupat z desítek případů už dokonce na tisíce.

V úterý 26. října laboratoře potvrdily celkem 6 274 nakažených osob, v nemocnicích leží 1 146 nemocných vyžadujících lékařskou péči a 166 z nich se nachází ve vážném stavu. Stejně tak rapidně stouplo incidenční číslo – za uplynulý týden je 246 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Poslední tisková zpráva Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) uvádí mimo jiné i pesimistický scénář vývoje epidemie koronaviru v Česku.

"Proočkovanost a prodělání nemoci jsou pozitivně korelované, to jest kdo nemoc prodělal, byl ochotnější se očkovat. Imunita populace po očkování klesá podle pesimističtějších odhadů současných studií. Imunita po nemoci u rizikovějších populací klesá výrazně rychleji než v průměru populace. V této situaci relativně velká část populace nemá proti viru ochranu a s ohledem na vlastnosti varianty delta a na známé sezónní vlivy lze předpokládat, že se s ním v průběhu podzimních a zimních měsíců setká," zní oficiální stanovisko poradní skupiny v čele s infektologem Petrem Smejkalem (49).

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl jasně, že koronavirus se dostal opět mimo kontrolu. "Epidemii bohužel zase nezvládáme. Čísla porostou, je to matematická jistota, protože to, co vidíme, je vlastně pohled zpátky. Zejména počty lidí v nemocnicích, déle trvá, než se tam dostanou. Je pravděpodobné, že začátkem listopadu počty nově nakažených překonají hranici 10 tisíc denně. Ale pořád jsem mírný optimista v tom, že 56 procent lidí je naočkováno a další nemoc prodělali, čímž mají vytvořenou nějakou imunitu. Doufám, že nedojde k zahlcení nemocnic, kde bychom měli 10 tisíc pacientů, z toho dva tisíce ve vážném stavu," zhodnotil epidemickou situaci pro ŽivotvČesku.cz.

Sám věří, že i s rostoucími počty nakažených i hospitalizovaných se nepřekročí dramatické limity. "Snad bychom se mohli udržet přibližně na čtvrtinových číslech. To znamená počty hospitalizovaných do třech tisíc a pacienti ve vážném stavu do 500. To by znamenalo, že denně nebude umírat 250 lidí, ale asi 30 až 50, což jsou samozřejmě také vysoká čísla, jde o lidské životy. Je to bohužel úplně zbytečné. Kdyby lidé nebyli hloupí a nechali se očkovat, tak bychom takto rozjetou epidemii mít nemuseli," dodal rázně pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.