Epidemie zpomaluje, pod kontrolou ale není. Jan Hamáček popsal, jaké číslo považuje za bod k rozvolnění

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Potvrdil se pozitivní trend a epidemie koronaviru začíná lehce zpomalovat. Shodli se na tom ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) i ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42). Do oslav je ale ještě daleko. "O uvolňování opatření se můžeme bavit, až se dostaneme pod hranici 3 tisíce hospitalizovaných," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Světlo na konci tunelu, záblesk naděje, lehké zpomalení epidemie, ale na žádné jásání to není. Tak experti i politici hodnotí to, co přinesl druhý týden přísných opatření. Současná sada opatření a restrikcí byla původně naplánovaná do 21. března, nyní začíná být zřejmé, že po 21. k žádnému výraznému rozvolnění nedojde.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na páteční tiskové konferenci uvedl, že restrikce začínají zabírat. Ve čtvrtek přibylo 11 083 nově nakažených, což je proti minulému týdnu pokles zhruba o čtvrtinu. Reprodukční číslo značící, kolik dalších lidí může nakazit jeden člověk, kleslo pod hodnotu jedna, konkrétně na hodnotu 0,9.

Jan Blatný je proti tomu, aby došlo k uvolnění restrikcí. Jediné, co by možná povolil, je rozšíření zóny pro volnočasové aktivity. V současné době mohou občané Česka trávit volný čas v katastru obce, kde žijí. Blatný připustil, že by veřejnosti povolil vycházky a sport po okrese.

Před přílišným nadšením varuje také ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Ten vnímá, že epidemie zpomaluje, zároveň ale upozorňuje, že zatíženost českých nemocnic pořád zůstává na kritických hodnotách. K 12. březnu bylo s nemocí covid-19 hospitalizováno s 8675 pacientů. Jan Hamáček uvedl, že počet lidí v nemocnicích se musí dostat pod 3 tisíce.

"Platí, že opatření fungují a já děkuji všem, kteří je respektují. I kdyby se ta čísla zlomila a čísla nakažených začala klesat, tak pořád budou dalších osm dnů stoupat počty příjmů do nemocnic, protože tam je zpoždění. Z hlediska hospitalizovaných lidí budou ještě bohužel padat rekordy. O uvolňování opatření se můžeme bavit, až se dostaneme pod hranici 3000 hospitalizovaných, jak říkal ministr zdravotnictví, to je ale nyní ještě hodně daleko," řekl ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz. Pokud by po 21. březnu k určitému rozvolnění došlo, mohlo by se týkat omezení cestování mezi okresy. Platí ale, že vláda bude situaci kolem epidemie vyhodnocovat průběžně.

Od pondělí 12. dubna se do škol vrací žáci. Řada rodičů i učitelů zažívá nervozitu, protož...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.