Epidemii koronaviru zastaví systém OTTO. Milan Kubek představil body, které by měly stabilizovat Česko

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) je přesvědčen, že ministerstvo zdravotnictví boj s koronavirem nezvládá. Zastavit epidemii by měl systém OTTO, který Milan Kubek představil. "Pod tou zkratkou se skrývá omezení, testování, trasování a očkování," popsal pro ŽivotvČesku.cz klíčové body.

Lékař Milan Kubek je přesvědčen, že v České republice probíhá neřízené promořování, které musí být okamžitě přerušeno. Již dříve mluvil prezident České lékařské komory o tom, že je nutné omezit fungování velkých továren a průmyslu.

"Mně překvapuje, že vláda byla schopná šlápnout na krk živnostníkům a na celé měsíce vypnout sektor služeb, ale kolem velkých montoven našlapuje opatrně. Podle informací, které máme od pacientů, kteří se v továrnách nakazili, víme, že v řadě provozoven se nedodržuje vůbec nic. Tam se hřeší na to, že hygieniků je málo a žádné kontroly reálně neprobíhají. Takže se v továrnách nedodržují rozestupy, nenosí se roušky, nepoužívá se desinfekce, nerozdělují se lidé na směny, společně všichni chodí na obědy a kouřit… Pokud toto nezastavíme, tak covid nemůžeme zvládnout," uvedl Milan Kubek pro ŽivotČesku.cz a představil systém, který pracovně nazval OTTO.

Omezení

"Omezení pohybu a omezení setkávání osob na naprosté minimum. Přitom ale musí dojít k vymáhání dodržování platných nařízení. Tady chodí plno arogantních lidí bez zakrytých dýchacích cest a policie jim jen domlouvá. Tady musí být policie tvrdá a ta opatření opravdu vymáhat," popsal Milan Kubek první bod.

Testování

"Opakované a plošné testování, aby mohly fungovat průmyslové podniky a aby mohly fungovat úřady. Já jsem fascinován tím, že státní úředníci nejsou pravidelně testováni, to má přeci v ruce stát a nemusí nikomu nic nařizovat. Plošné testování musí být také ve školách a ve školkách. Lidé musí být motivováni k tomu, aby na testy chodili. Pozitivní test rovná se finanční příspěvek, to samé zavést pro zaměstnavatele - když otestujete zaměstnance a vyjde vám někdo pozitivní, dostane podnikatel bonus. Potřebujeme vychytat i ty pozitivní lidi, kteří jsou bezpříznakoví," myslí si šéf České lékařské komory.

Trasování

"Sledovat pohyb osob, které jsou nakažené. Na to se zcela rezignovalo, nepoužívají se mobilní telefony, i když operátoři to jsou schopní monitorovat. Navíc je třeba motivovat pozitivně testované lidi, aby hlásili své kontakty. Ti lidé musí mít jistotu, že neklesnou na ekonomické dno, musí dostávat nějaký bonus," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Očkování

Epidemie koronaviru v České republice začíná brzdit. Reprodukční číslo se drží pod klíčovo...

"Je nutné, aby se očkování skutečně rozjelo. Přešlapování na místě musí skončit. Zbývá nám přibližně 200 dnů, abychom proočkovali 7 milionů lidí. Musíme to stihnout do konce září, jinak budeme v problémech i na podzim. Musí se rozjet velká testovací centra a musíme zapojit praktické lékaře," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.