Epidemii řídili lidi, co si mysleli, že jsou jako Lenin, že mají vyšší poslání. Pohrdali normálními lidmi a věřili, že jsou nad zákonem, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2022

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52) je rád, že v České republice zvítězilo právo nad nevolenými lidmi, kteří při mnoha rozhodnutích i věděli, že postupují v rozporu s legislativou. "Naštěstí zákony nepřestaly platit, i když jsme se všichni trošku báli, zda platit nepřestanou," řekl zubní specialista pro ŽivotvČesku.cz, když hodnotil soudní rozhodnutí, které umožnilo návrat neočkovaným lidem do plnohodnotného života.

Podle nejnovější statistiky ministerstva zdravotnictví se ukazuje, že varianta omikron je velmi infekční, ale není patogenní tolik, jako byla mutace delta. I když se od 21. ledna zvýšil počet osob, u nichž je potvrzena nákaza a jsou hospitalizovány, z 1551 na 2998, počet pacientů v těžkém stavu se po celou dobu setrvale pohybuje kolem dvou stovek osob a nezvyšuje se, což je pro nemocnice klíčové.

Roman Šmucler, který byl na jaře 2020 členem Ústředního krizového štábu, je rád, že Česko se vrací do doby, kdy platily zákony a respektovala se Ústava. Nechtěl však specifikovat, kteří odborníci jsou zaskočeni z toho, že Nejvyšší správní soud odmítl kontrolování tzv. bezinfekčnosti před využíváním služeb a vstupu do restaurací. Vláda následně ohlásila, že od 9. února se do života mohou vrátit i neočkovaní lidé. Prezident České stomatologické komory nechce současnou situaci hodnotit jako porážku části expertů, ale hodnotí ji jako vítězství těch, kteří ctí právo.

"Ukázalo se, že je tady stále právní stát. Tuším, že snad čtyřicetkrát se soudy snažily vysvětlit právní systém naší republiky těm lidem, co to tady řídili, kteří kolikrát ani nebyli zvoleni. Já s mnoha z nich mluvil, oni si byli vědomi toho, že není právní to, co dělají, ale měli pocit, že mají vyšší poslání. Měli pocit, že jsou jako Lenin nebo Ježíš Kristus, že oni vlastně stanovují zákony. Naštěstí zákony nepřestaly platit, i když jsme se všichni trošku báli, zda platit nepřestanou. Vracíme se ale do systému, kdy soudy chtějí, aby se dodržovala Ústava České republiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že je rád, že se ukázalo, že zákony platí i v době epidemie.

Někteří lékaři a odborníci se ale zlobí, že Nejvyšší soud označil opatření za nezákonná. Jsou přesvědčeni, že stát by dál měl bezinfekčnost vymáhat. "Je absurdní, že k ukončení pandemie dochází v České republice rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který je jistě vybaven vysoce kvalifikovanými odborníky na covid-19," sdělil pro agenturu ČTK předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Z toho, že vláda uvolnila opatření, je zaskočená také viroložka Ruth Tachezy. Ta tvrdí, že na rozvolnění není vhodná doba, protože čísla pozitivně testovaných neklesají. Z toho, jak vláda rozhodla, je zaskočen také imunolog Zdeněk Hel, i ten by neočkovaným návrat k normálnímu životu v tuto chvíli nepovolil. Hel se bojí, aby se situace nezačala zhoršovat.

Podle Romana Šmuclera o osudech lidí v Česku chtěly rozhodovat osoby, které měly pocit, že obyčejný občan potřebuje nad sebou bič a hlídat za každou cenu.

"Já ty lidi, co to tady řídili, znám. Člověk jim i říkal něco logického, ale oni kolikrát říkali, že ti Češi jsou banda a čeládka, že se musí udělat všechno dvakrát přísnější, protože je to póvl... Tito lidé strašně moc podceňovali normální lidi, kteří je živí, kteří na ně pracují, protože oni jsou přeci vrchnost, která žije z peněz obyčejných lidí a mají pocit, že jsou něco víc. Oni vlastně pohrdají těmi lidmi, kteří pracují a smějí se jim," uvedl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zákony a spravedlnost ale platí pro všechny občany a není možné, aby si skupina lidí ohýbala právní prostředí kvůli boji s respiračním onemocněním.

»Omikronová« fáze epidemie by v nejbližší době měla podle prognóz gradovat a postupně slábnout. Za 14 dní skončí plošné testování ve firmách i ve školách, už od příští středy 9. února nebude třeba se prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělané nákaze v restauracích, službách či na sportovních a kulturních akcích. V platnosti zůstane povinnost nosit respirátory uvnitř budov a omezení počtu účastníků na hromadných akcích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.