Epidemiolog Maďar: Můžeme mluvit o druhé vlně, čeká nás ještě sezóna jiných nákaz

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 9. 2020

Počet pozitivních případů nákazy koronavirem je z dlouhodobého pohledu vysoký. I když za pondělí přibylo 1038 nakažených. Je to pondělní rekord. Epidemiolog Rastislav Maďar souhlasí s tím, že na současnou situaci se dá nahlížet jako na druhou vlnu, zároveň upozornil na to, že počet těžce nemocných případů bude přibývat.

Současný stav je velmi alarmující. Řada zemí přeřadila Česko na seznam rizikových zemí. Aktuálně Česko bojuje s druhou vlnou epidemie, která může skočit i tím, že dojde k narušení ekonomiky.

"Druhá vlna sice nemá oficiální definici, ale když se podíváme na aktuální křivky různých parametrů a vezmeme v úvahu predikci dalšího vývoje epidemiologické, mluvit o probíhající druhé vlně můžeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

Situaci, která z pohledu epidemiologa není příznivá, navíc ještě může zkomplikovat fakt, že Česko stojí před další hrozbou, tím jsou jiné respirační onemocnění, která si budou lidé s koronavirem patrně zaměňovat.

"S narůstajícím počtem nakažených bude v dalších týdnech bohužel přibývat i těžce nemocných. Stávající čísla nakažených reflektují to co se odehrávalo koncem srpna. Změnu, kterou způsobil začátek školního roku uvidíme od konce tohoto týdne dál. A to nás sezóna jiných respiračních nákaz bohužel stále ještě jen čeká," dodal Maďar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.