Epidemiolog odhalil, jak to bude ve školách v souvislosti s rekordním nárůstem nakažených

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2020

Česko si připsalo za středu rekordní počet nakažených. Laboratoře odhalily 650 pozitivních případů. Šíření zákeřného viru nepolevuje a začíná se mluvit o tom, jak to bude ve školách. Pro ŽivotvČesku.cz na tuto otázku odpověděl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Epidemiolog opakovaně upozorňoval na skutečnost, že patrně od 1. září se počty nakažených budou zvyšovat. Pokud jde o školy, v nich zatím nošení roušek není povinností. Zřejmě k tomu ale brzy dojde...

"Školy pojedou v režimu otevřených škol, pokud v nich ale bude nárůst případů, tak se jednotlivě budou žáci posílat do karantény. Nicméně přístup k tomu, aby se ti, co mají sebemenší respiraci, posílali do karantény, není vhodný. Osoby, které mají běžnou rýmu do školy chodit budou. Klinická skupina definuje přesná kritéria, aby do karantény šli lidé, kteří budou mít kombinaci teploty a kašle," upřesnil epidemiolog Roman Prymula.

V posledních dnech se nákaza týká několika úředníků ministerstva zdravotnictví. Ať jde o hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou či do karantény byl poslán i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Na Úřadu vlády se to moc nešíří, byť tam pozitivita je, ale minimální. My jsme na Úřadu vlády nosili roušky celou dobu - tři týdny zpět. V tuto chvíli jde spíše o ministerstvo zdravotnictví, kde byly striktně nařízeny roušky všude včetně kanceláři," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, jaká je aktuálně situace v rezortu zdravotnictví v souvislosti s šířením koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.