Epidemiolog Prymula exkluzivně: Nouzový stav je žádoucí, jinak všechno skončí

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2020

Vláda ve čtvrtek po mimořádném zasedání rozvolnila řadu restrikcí. Ať jde o cestování do zahraničí, omezení volného pohybu osob, otevření vysokých škol a další. Podle epidemiologa Romana Prymuly to bylo možné ze strany vlády učinit, protože současný epidemiologický dopad šíření koronavirové infekce je více než příznivý. Vláda v pátek požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Co se tedy změní?

Podle Prymuly je důležité, aby nouzový stav byl prodloužen. Pokud by se tak nestalo, současná opatření by přestala platit, a to i třeba co se týká pravidla nošení roušek.

"Tak jak rozhodl soud, řada těch opatření je zpochybňována jakoby legislativně, byť fakticky to soud nenapadl a řekl, že to je dobře. Jde ale o to, pokud by se zrušil nouzový stav, tak by přestala řada opatření platit, což je naprosto nežádoucí, a to pokud jde i o nošení roušek, včetně vlastně všeho. Pevně doufám, že to v parlamentu bude takto chápáno, že to je v tuto chvíli nutnost," řekl portálu Život v Česku uznávaný epidemiolog.

Pokud jde o rozvolnění možnosti vycestovat za hranice Česka, není vše ta k jednoduché, jak vypadá. Lidé k pátku mohou opustit Česko, ale s návratem musí mít platný test prokazující, že nejsou nakaženi. Navíc si ho musí opatřit už v zahraničí.

"S návratem na území ČR musí mít osoba, která vycestovala platný test, který si musí sehnat už v zahraničí. Dokázat tak, že není pozitivní na koronavirus a pokud ho mít nebude, tak bude umístěna do karantény," dodal Prymula.

Co se všechno se čtvrtkem změnilo?

Adam Vojtěch: Vláda zrušila omezení volného pohybu osob

Vojtěch oznámil: Od pátku lidé opět mohou cestovat do zahraničí

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.