Epidemiolog Rastislav Maďar: Návrat dětí do škol je opatrné dávkování rizika, mohlo se ještě počkat, říká

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2020

Žáci prvních a druhých tříd základních škol vrátí do lavic ve středu 18. listopadu, uvedl ve středu ministr školství Robert Plaga. Ovšem to znamená, že se po stabilizaci čísel, kdy po řadě opatření došlo k poklesu denního přírůstku pozitivně testovaných, může situace znovu vyhrotit. "Vnímám to jako opatrné dávkování rizika. Je tlak společnosti školy otevřít, i z ekonomického hlediska," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar, jak vnímá návrat dětí do tříd.

Plaga uvedl, že mimo speciální a mateřské školy budou od 18. listopadu pro děti i učitele ve školách povinné roušky i ve třídách. Dále by se neměly děti z různých tříd setkávat zejména na chodbách. Nebude umožněn tělocvik a zpěv. S návratem školáků do lavic ale reálně hrozí, že se situace v souvislosti s epidemií může opět dostat mimo mantinely.

"Z epidemiologického hlediska se mohlo ještě chvíli počkat, ale tlak je velký a hledá se přijatelný kompromis různých stran. Až reálná praxe ukáže, jak moc to situaci zhorší, přesně to neodhadne žádný model. Nových případů nakažených je stále hodně a proporce pozitivních testu je mimořádně vysoka. Vnímám to jako opatrné dávkování rizika. Je tlak společnosti školy otevřít, i z ekonomického hlediska. Ministr školství Robert Plaga má schopnost uvažovat epidemiologicky výborně a určitě si uvědomuje, že bez rizika to nebude. Chce ale dopřát žákům vzdělání hned jak to půjde. Proto se volí tento opatrný postup rozfázování ročníku. Až reálná praxe ukáže, jak moc to situaci zhorší, přesně to neodhadne žádný model," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Školy se kvůli zhoršení epidemické situace začaly zavírat postupně v první polovině října. Základní školy přešly na výuku na dálku úplně od 14. října.

Návrat do škol by podle Plagy měl platit i pro děti, které doma žijí s někým, pro koho je nákaza covidem-19 riziková. Rodiny podle něj mohou mít také individuální vzdělávací plán a využívat možností konzultací ve škole.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.