Epidemiolog Rastislav Maďar odhalil, kdy muže nastat třetí vlna. Mohla by být menší, říká

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu, který končí 20. listopadu. Už teď se ale mluví o třetí vlně. Podle epidemiologa Rastislava Maďara existují dva termíny, kdy se tak může stát.

V současnosti se vlivem tvrdých opatření počty pozitivně testovaných snížily. Ale také kvůli tomu, že se poměrně méně testuje. Ovšem změna může nastat poté, co se opět vrátí školáci do lavic. Právě z toho mají odborníci největší obavy. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se klidně mohlo ještě počkat.

"Z epidemiologického hlediska se mohlo ještě chvíli počkat, ale tlak je velký a hledá se kompromis různých stran," řekl pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

Ve »hře« je tak třetí vlna, která by mohla opět nastolit značně tvrdá opatření. "Kdy bude třetí vlna, to nikdo samozřejmě přesně neví. A hranice mezi doznívající druhou a případnou menší třetí vlnou na jaře by se dělala jen velmi těžce. V ideálním případě nastane třetí vlna zase až příští podzim a věřím, že se nebudou opakovat chyby včetně politických," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Podobně si vážnost situace uvědomuje epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který upozorňuje, že ke třetí vlně ani dojít nemusí, ale může ještě zesílit druhá.

"Pokud nebudeme zodpovědní, tak třetí vlna nebude, ale bude opět druhá vlna. Pokud nespadneme, tak může znamenat vzedmutí druhé vlny," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz muž, jemuž se podařilo uspět v boji s první vlnou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.