Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula odhadl vývoj covidové epidemie v dalších měsících

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2022

Šíření covidové epidemie v Česku dál zpomaluje. Ve vážném stavu zůstává přes 220 hospitalizovaných. Od začátku epidemie v březnu 2020 se v ČR novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo téměř 3,6 milionu lidí. Únorový denní průměr je 48 úmrtí, v lednu to bylo 33. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by v současnosti nemělo dojít k žádnému překvapení ohledně vývoje epidemie, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

"Myslím si, že do podzimu bude situace klidná tak, jak predikuje vývoj, kdy v současnosti dochází k setrvalému poklesu, který je poměrně zásadní, a nedomnívám se, že by došlo k nějakému zásadnímu zvratu. Koronavirus nás může kdykoliv překvapit a na podzim se může objevit nějaká nová varianta, která bude závažnější, nebo to bude varianta, která se bude snadněji šířit. V tu dobu budeme připravovat nějaký komplex opatření, ale do té doby si myslím, že situace bude stabilní a klidná," nastínil svým pohledem predikci do dalších měsíců epidemiolog Roman Prymula.

Proti těžkému průběhu nemoci může lidi ochránit očkování. Zájem o něj ale postupně klesá. Zdravotníci v sobotu podali 1749 dávek vakcíny, o 550 méně než před týdnem. Většina přitom připadá na posilující dávky, které si nechávají aplikovat lidé s dokončeným očkováním. Dokončené očkování má v Česku 6,85 milionu lidí, čtyři miliony z nich mají i posilující dávku.

Sedmidenní incidence je s aktuální hodnotou 634 nejnižší od poloviny ledna, o den dříve na 100.000 obyvatel za uplynulý týden připadalo 659 nově nakažených, před týdnem to bylo 1023. Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se přes tři týdny drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.

Nejméně příznivá epidemická situace je nyní v Plzeňském a Jihomoravském kraji, kde za poslední týden připadlo 797, respektive 762 nově potvrzených případů na 100.000 lidí. Naopak nejméně případů je v Karlovarském kraji, kde je incidenční číslo na hodnotě 450.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.