Reklama:

Epidemiolog Roman Prymula odpověděl na otázku, která trápí rodiče. Očkovat děti ano, či ne?

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2022

Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že od pondělí 24. ledna spustí registrace k očkování dětí nad 12 let posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. Bude možné na očkovacích místech a v ordinacích dětských lékařů, a to po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (57) s dotazem, zda očkování dětí, u nichž klinické průběhy po nákaze koronavirem jsou převážně mírné, dává smysl.

Reklama:

V této věkové kategorii bylo dosud očkováno nebo je k očkování registrováno téměř 232.000 dětí, což je 50,8 procenta. Jejich očkování začalo loni v červenci, některým už tak uplynulo pět měsíců od druhé dávky. Přestože u dětí při nákaze koronavirem vážný průběh nemoci většinou nehrozí, hospitalizováno už bylo víc než 11.000 lidí mladších 19 let a 1142 z nich skončilo na jednotkách intenzivní péče. Koronavirem se v této věkové skupině nakazil téměř každý čtvrtý.

"V souvislosti s očkováním dětí záleží, jaká konkrétní varianta se vyskytuje v dané komunitě a jestli tato varianta má nějakou patogenitu i pro dětskou populaci, což se ukazuje, že má, a to byť ty dopady jsou v dětské populaci menší než v populaci dospělé či ještě více seniorské, tak přeci jen i v dětské populaci existují i vážnější průběhy. Ono se to ukázalo ve Spojených státech, kde byla zaplněna dětská oddělení. Ale na druhou stranu je potřeba říct, že pokud bychom k tomu přistupovali celospolečensky z pohledu priorit, tak nejdříve bychom měli proočkovat populaci seniorskou a populaci nejmenších až na konci," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s vakcinací nejmenších.

Reklama:

Mladým ve věku 12 až 17 let se bude podávat jako posilující vakcína Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech stejné síly jako pro dospělé. Mladší děti mají očkovací látku slabší. Mladší 16 let očkují jenom některá vakcinační místa, šestnáctiletí a sedmnáctiletí mohou navštívit kterákoliv očkovací místa včetně těch bez předchozí registrace.

Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že se zahájením přeočkování této věkové skupiny souhlasí Česká pediatrická společnost a Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. "Očkování posilovací dávkou výrazně snižuje riziko vážného onemocnění covid-19, a to včetně varianty omikron," uvedl k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61).

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: