Epidemiolog Roman Prymula popsal, co může být v souvislosti s epidemií v nadcházejících týdnech problém

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2021

Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno 11,3 milionu dávek. Dokončené očkování má více než 5,6 milionu lidí. Právě očkování je klíčové v boji s epidemií covidu-19. I když je situace nadále poměrně příznivá, reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se po čtyřech dnech vrátilo na hodnotu 1,0. Řada odborníků je přesvědčena, že s chladnějším počasí vznikne i vyšší počet pozitivních případů. "Úplně v klidu být nemůžeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula směrem k tomu, že stále není proočkováno dostatek lidí v populaci.

Epidemická situace se liší v jednotlivých krajích. Nejhůře na tom je Praha, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 30 nakažených. Ve středních a jižních Čechách je incidence 15, v Libereckém a Karlovarském kraji 12. Naopak v Olomouckém kraji připadají 4 případy koronaviru na 100 tisíc lidí, což je nejméně v Česku.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se záchyt zvýšil z 0,51 na 0,59 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl podíl pozitivních výsledků z 1,89 na 2,46 procenta.

Řada odborníků je přesvědčena, že s návratem žáků do škol se zvýší i mobilita lidí, což může představovat určité riziko ohledně vývoje epidemie. A stále tak nelze být v klidu, protože řada lidí není naočkovaných či onemocnění neprodělala. "Tady je rozdíl oproti Británii, kde je obrovská proočkovanost mezi nejstarší věkovou kategorii, to nám chybí, a proto pokud neproočkujeme více tu kategorii, tak tu máme riziko, že by mohly být případy mezi těmito osobami, které jednak budou vyžadovat hospitalizaci a mohou tam být zbytečná úmrtí. To je problém, na který bychom se měli prioritně orientovat, ale jeho řešení není úplně jednoduché, protože mezi těmito osobami jsou lidé, kteří jsou silně rozhodnuti se třeba neočkovat a přesvědčit je jednoduché určitě nebude," vysvětli pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, co by mohlo nadcházející týdny či měsíce zkomplikovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.