Epidemiolog Roman Prymula popsal následky covidu-19. Jde o zásah různých orgánů a psychiku

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2020

Mezi řadou lidí, kteří prodělali covidovou infekci, se objevilo mnoho následků onemocnění způsobených novým typem koronaviru. "Dlouhodobým následkem může být také postižení různých orgánů," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56), který popsal i další těžkosti, které jsou s nemocí covid-19 spojené.

I když někteří lidé považují covid-19 za nicotnou nemoc, nad kterou mávají rukou, zejména u seniorů ve věkové skupině 65+ budí nemalé obavy. Důvodem je, že onemocnění může vyvolat řadu následků, které rozhodně není dobré zlehčovat.

"Nověji se diskutuje možný vztah k nedostatečnosti imunitního systému danou genetickými mutacemi u některých osob (až 10 %), které snižují tvorbu interferonů. Tyto osoby jsou výrazně ohroženy závažnějším klinickým průběhem. Komplikací může být i vyvolání autoimunitního onemocnění. Dlouhodobým následkem může být také postižení různých orgánů, které může snižovat jejich kapacitu zejména s pokračujícím věkem tak, jak postupně přirozeně klesá. Vědci v USA na poměrně velkém souboru také zjistili, že u osob po prodělaném onemocnění covid-19 vzniká dvakrát vyšší riziko psychického onemocnění než u těch, kteří onemocnění neprodělali," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Aktuálně počet úmrtí v souvislostí s covidem v Česku stoupl na 9226. Hospitalizovaných je 4326. Laboratoře ve středu provedly 22951 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 27,89 procent z nich.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.