Epidemiolog Roman Prymula prozradil, co se musí udělat, aby epidemie nezasáhla do Vánoc

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

I když se počty nakažených stabilizovaly a je znatelný pokles reprodukčního čísla R, pořád nejde o ideální stav. Aktuálně platí řada omezení, která lidem, ale i podnikatelům nedělají radost. Všichni aktuálně nejvíce řeší, jak budou letos vypadat Vánoce. Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz nastínil, co je důležité udělat, aby lidmi oblíbené vánoční svátky neměly kaňku.

V současnosti platí řada omezení. Zbrzďování epidemie v ČR je spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu, alespoň to předpovídají modely Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS). Přesto už 18. listopadu se vrátí děti z prvních a druhých tříd do lavic. Jenže nastává otázka, zda právě to nemůže opět vyvolat, že se epidemie vrátí mimo koleje.

"Je naprosto zásadní, aby se neuspěchalo uvolňování jednotlivých opatření. Načasování je tedy zásadní a je jasné, že nikdo nechce, aby přísná restriktivní opatření zasáhla do Vánoc," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který tak jasně poukázal, že pokud dojde k rozvolnění dalších opatření příliš brzy a rychle, v prosinci může Česko opět zažívat těžké časy.

Podle Prymuly by ale nemělo dojít k tomu, že Vánoce budou poznamenané tvrdými opatřeními. "Vánoce určitě nebudou v takovémto režimu přísných opatření, ale to, že budou existovat různá omezení, je jisté," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.