Reklama:

Epidemiolog Roman Prymula upřesnil, jaká kategorie lidí v populaci může mít s nástupem epidemie problém

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2021

Denní počty nově potvrzených případů rostou v mezitýdenním srovnání šestý den po sobě. Ve čtvrtek i v pátek do statistik přibylo přes 300 případů, což představovalo nejvyšší nárůst od 13. července. Testy v sobotu potvrdily 205 nových případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší denní nárůst za víkendový den od konce letošního května. S chladnějším počasím odborníci očekávají vyšší výskyt pozitivity covidu-19 ve společnosti. "My stále nemáme proočkovanou populaci 60+ na dostatečné úrovni," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), kde vidí největší problém v souvislosti s klinickými průběhy.

Reklama:

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně stouplo z 1,24 na 1,26. Vyšší bylo naposledy v polovině července. Nad hodnotou jedna, představující předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce, je reprodukční číslo 11. dnem.

"My stále nemáme proočkovanou populaci 60+ na dostatečné úrovni, tak jak třeba Velká Británie, a to je memento, které bychom měli brát vážně. Na druhou stranu v té populaci je poměrně vysoká míra promořenosti, to znamená neočekává se vznik nějaké velké vlny, ale tato kategorie, která čítá zhruba 400 tisíc osob, může být postižena zcela zásadně v souvislosti s těžkými průběhy či úmrtími, proto bychom se měli na ně soustředit dříve, než na kategorie dětské," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Reklama:

Od začátku epidemie v Česku se novým koronavirem prokazatelně nakazilo 1,68 milionu lidí. Více než 98 procent z nich už se uzdravilo, naopak 30.406 zemřelo. Za posledních sedm dní přibyla do statistik dvě úmrtí.

Celkem bylo od začátku očkování koncem prosince v Česku podáno 11,54 milionu dávek vakcíny. Plně naočkovaných je 5,777.999 lidí, tedy přibližně 54 procent celkové populace České republiky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: