Epidemiolog Roman Prymula určil, zda je skutečně konec epidemie, nebo se lidé mají ještě něčeho bát

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 2. 2022

V Česku denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru dál klesá. V pátek testy odhalily 22.118 nově nakažených, nejméně ve všední den za tři týdny. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (57) s dotazem, zda současná data predikují konec epidemie.

"Tak to už se stalo. My vidíme jednoznačně pokles pozitivních záchytů v posledních dnech, zhruba už týden dochází k tomu, že pokles je markantní. Vidíme to i v řadě jiných zemí, jediná země, která se tomu vymyká je Dánsko, kde hodnoty jsou stále velké, byť to je nějakým způsobem směřováno na zodpovědnost varianty B2, která se tam vyskytuje, ale v ostatních zemích se také vyskytuje a stejný proces tam nevidíme. Není zcela jednoduché vysvětlit, proč Dánsko je na takto vysokých počtech, v Anglii jsme viděli jasný pokles, kdy se to zastavilo na 100 tisících, kdy kolem této hodnoty to osciluje nadále. V řadě zemí ale je pokles markantní jako u nás a myslím si, že to půjde výrazně níže," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Denní přírůstek nově pozitivních klesá v mezitýdenním srovnání čtvrtý den v řadě. V tomto týdnu laboratoře odhalily zatím přes 141.000 případů koronaviru. Minulý týden, kdy v úterý přibylo rekordních 57.233 nových případů, jich v pracovních dnech týdne bylo zhruba o 55.000 víc.

Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje zejména ty nenaočkované. Před týdnem bylo hospitalizovaných zhruba o 400 méně, těžkých případů pak přibyly asi tři desítky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.