Europoslanec Mikuláš Peksa: Je to výhra nad buranstvím, říká k výsledkům voleb, v nichž Pavel o "parník" porazil Babiše

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2023

Letošní prezidentské volby vyhrál jednašedesátiletý Petr Pavel, který získal více hlasů než jeho protikandidát Andrej Babiš (68). Česko tak už nyní zná, kdo se stane nástupcem Miloše Zemana (78), jemuž funkční období končí 8. března. Pro ŽivotvČesku.cz úspěch favorizovaného generála okomentoval europoslanec Mikuláš Peksa (36), který hned v úvodu svého vyjádření sdělil, že jde zejména o »výhru nad buranstvím«.

Výsledky hlasování zveřejňuje Český statistický úřad na volebním webu podle toho, jak mu přicházejí od volebních komisí. Volební účast byla letos rekordní - 69,87 procenta. Před pěti lety to bylo 66,6 procenta, v roce 2013 pak 59 procent.

"Je to výhra nad buranstvím, hnusnou a pomlouvačnou kampaní a kandidátem, kterého ze všech stran obtékaly skandály a nekompetentnost. Věřím tomu, že Petr Pavel ve své funkci prezidenta splní to, co sliboval – a tím nemyslím pověstný řád a klid, ale otevření diskuzí o otázkách transformace české ekonomiky a energetiky, podpory obnovitelných zdrojů nebo přijetí eura. Prezident může posouvat celospolečenskou debatu a já chci věřit tomu, že se nový prezident nebude bát témat, nad kterými konzervativní část naší politické scény zavírá oči," sdělil Mikuláš Peksa pro ŽivotvČesku.cz v zaslaném vyjádření.

Podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí Pavel se ziskem 58,24 procenta hlasů, vycházely z údajů po sečtení poloviny volebních okrsků. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI.

V prvním kole zvítězil Pavel se ziskem 35,4 procenta hlasů. Druhého Babiše volilo 34,99 procenta lidí. Před 14 dny se prvního kola prezidentských voleb zúčastnilo 68,24 procenta voličů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.