Europoslanec Mikuláš Peksa se tvrdě zaměřil na prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Spustil web, kde odhalil děsivé cifry

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2022

Českou republiku v lednu čekají prezidentské volby, které rozhodnou nejen o podobě vnitřní politiky země, ale i o způsobu její prezentace navenek. "Každý si zpětně věci idealizujeme a vytěsňujeme to špatné. Proto je důležité připomínat, jak se věci skutečně udály," uvedl pro ŽivotvČesku.cz europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti, 36) s tím, že aktuálně spustil web, na kterém připomíná kauzy bývalého premiéra a nynějšího kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO, 68).

Peksa na webu dokonce zveřejnil odhad, kolik měl získat minimálně Andrej Babiš v rámci dotací pro své firmy za dobu svého působení ve vládě. "To, jak jste se na minulých postech chovali a jaké máte ve svých zaměstnáních výsledky, je vcelku jasným signálem pro to, jak budete fungovat i v těch dalších," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Peksa důvody, proč se zaměřuje právě na Babiše.

"Pokud mám na výběr mezi někým, jehož minulost je silně kontroverzní a jehož práce byla v předchozích letech značně neuspokojivá, proč bych si nezvolil jiného kandidáta, který takovými nedostatky netrpí?" zamyslel se český europoslanec.

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na volebním webu základní informace o devíti kandidátech na prezidenta, které ministerstvo vnitra připustilo k lednovým volbám hlavy státu. Případné další uchazeče doplní v případě, že Nejvyšší správní soud vyhoví jejich odvolání proti rozhodnutí o vyřazení z voleb. 

Nejstarším zaregistrovaným kandidátem je podle statistiků poslanec SPD Jaroslav Bašta, v době konání prezidentské volby mu bude 74 let. Nejmladší adeptkou je čtyřiačtyřicetiletá bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Spolu s bývalým představitelem armády a NATO Petrem Pavlem jsou jedinými dvěma uchazeči o prezidentské křeslo, kteří kandidují s podporou řadových občanů. Nominaci ostatních podpořili poslanci nebo senátoři.

Pokud jde o »protibabišovský web«, tak Mikuláš Peksa k němu vysvětluje, že nesmí být nic zapomenuto. Ať už jde o neschopnost zamezit ztrátám na životech během pandemie, udržet státní dluh na uzdě, případně neochotu řešit svůj střet zájmů a koncentraci mediální moci. Podle Peksy by si Česko zasloužilo kandidáta, který není zatížený velkými kontroverzemi a který může promlouvat ke všem občanům bez rozdílu.

"Problém je ten, že jako lidé máme obrovskou schopnost vytěsňovat negativa a soustředit se na to pozitivní. V některých situacích může být taková amnézie velmi užitečná, u prezidentské volby to ale neplatí. Udržet v hlavě a rozvážit všechny kauzy Andreje Babiše je nad síly i pro zasvěcené, natož pro běžné občany. Myslím si ale, že občané by měli mít možnost se informovaně a poučeně rozhodnout o tom, kdo je bude dalších pět let zastupovat. Proto do toho koneckonců jdeme," dodal pro ŽivotvČesku.cz europoslanec Mikuláš Peksa.

Prezidentská volba začíná prvním kolem 13. a 14. ledna 2023. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. Ministerstvo vnitra minulý týden potvrdilo platnost kandidatury u devíti lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.