Europoslanec Peksa stvořil speciální aktivistický manuál pro Čechy, kterým se svět v současné podobě nelíbí. Jde o kladivo na zloděje a oligarchy
Europoslanec Mikuláš Peksa se rozhodl nesedět se založenýma rukama a přihlížet dění, které se v globálním měřítku odehrává, ale rozhodl se sepsat vlastní dílo - lépe řečeno aktivistický manuál, v němž informuje o zranitelnosti demokracie a právního státu v Evropě. "Součástí jsou i doporučení, jak se můžou sami občané zapojit do ochrany těchto hodnot. Cílem je motivovat veřejnost, aby se spolu s námi aktivně zapojila do hlídání demokracie proti oligarchům, zlodějům a autoritářům," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Peksa. Svým způsobem jde ale ohledně boje s elitáři o ohranou písničku. Zejména u Pirátů je jméno opozičního poslance Andreje Babiše dlouhé roky něco jako rudý hadr pro býka.
Podle Peksy se Evropa potýká s rostoucí hrozbou útoků na právní stát a demokracii. Ať už jde o současnou situaci v Maďarsku, nebo pro demokratický svět původně nepříznivé výsledky voleb v Polsku a na Slovensku, případně aféry v České republice. "Lidé by měli vědět, jak se situaci bránit a jak jí ideálně předcházet. Napsal jsem proto manuál, který má lidem poskytnout řešení takových situací, a to včetně rad, jak se aktivně zapojit," vysvětlil europoslanec pro ŽivotvČesku.cz, v čem spočívá jeho projekt.
"Řešení boje proti korupci, potírání nezávislosti soudů a svobody tisku nebo pošlapávání lidských práv jsou bohužel témata, kterým se věnuji prakticky denně,” pokračoval dále pro ŽivotvČesku.cz člen výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Peksa. "Pokud ale o takové svobody přijdeme, Evropa se promění ve středověký skanzen, vhodný tak jen pro ty, co si nakradou nebo mají blízké vazby s mocnými, doplnil pro ŽivotvČesku.cz.
"Předsedkyně Evropské komise každoročně při svém projevu o stavu Evropské unie hovoří o tom, jak je potřeba bránit demokracii, právní stát a lidská práva před hrozbami zvenčí i zevnitř. Ačkoliv na Komisi v Evropském parlamentu tlačíme, aby na svá slova také navázala činy, moc dobře se jí to nedaří. Považuji proto za klíčové, aby se ochrany demokracie zúčastnili běžní lidé, o jejichž svobodu se nakonec ve finále hraje. Bez aktivní účasti veřejnosti je to předem prohraná bitva," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Peksa, proč se rozhodl aktivistický manuál vytvořit a poskytnout ho lidem.
Brožura »Zastavme rozklad demokracie. Tady a teď!« obsahuje celkem 26 stránek, které vysvětlují, jak v Evropě vlády a autoritáři omezují právní stát, 10 konkrétních návrhů na to, jak mají lidé ve specifických případech postupovat, a celou řadu dalších cílů, které by měli na ochranu demokracie a právního státu vyžadovat, doplnil ke svému veledílu europoslanec pro ŽivotvČesku.cz. Rozšířená verze knihy je umístěna na oficiálm webu Peksy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.