Reklama:

Europoslankyně Markéta Gregorová obhajuje telefonát Petra Pavla do Tchaj-wanu. Pustila se i do Jiřího Paroubka

Markéta Gregorová
Markéta Gregorová
Foto: Se svolením Markéty Gregorové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2023

Na začátku týdne se čínské ministerstvo zahraničí ohradilo proti kroku nově zvolené hlavy státu Petra Pavla (61) v souvislosti s jeho telefonátem s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvedla to agentura Reuters. Podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Pro ŽivotvČesku.cz se ohledně situace vyjádřila europoslankyně Markéta Gregorová (30), která se ho zastala.

Reklama:

Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning prohlásila, že Čína proti telefonátu rezolutně protestuje. Zároveň zpochybnila Pavlovu důvěryhodnost. V souvislosti s tímto krokem se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil i expremiér Jiří Paroubek (70), který není spokojen s výkonem nástupce Miloše Zemana (78).

"Teď jenom čtu věci v médiích a nevím, jestli tomu mohu věřit, co říká ten člověk, který byl shodou okolností zvolen prezidentem. V sociální oblasti by to znamenalo naprostý debakl pro nízkopříjmové a středněpříjmové kategorie lidí. Zpochybňuje valorizace důchodů, mluví o důchodové reformě, mluví o tom, že by se měly zvýšit majetkové daně. Já vůbec nechci věřit, že jsou to jeho slova. Hned krátce po volbách volá prezidentce Tchaj-wanu místo toho, aby se zajímal, jestli děti mají co jíst, protože pětina dětí v ČR nemá na školní obědy. Co nám to sem sakra dodali Američani, to nám sem dodali pěkný materiál," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úterý krátce ohledně spokojenosti v rámci prezidentské volby. Z jeho slov bylo znát silné rozladění.

Reklama:

Proti jeho slovům se ohradila europoslankyně Markéta Gregorová, a to v rámci zaslaného vyjádření do redakce ŽivotvČesku.cz. Zároveň v něm vyjádřila silnou podporu Petru Pavlovi.

"Je přirozené, že jsme po dvaceti letech v šoku z toho, že se náš prezident chová jako prozápadní demokrat. Petr Pavel ale jde ještě dál, a jako první evropský státník prezidentce Tsai Ing-wen nabídl i setkání. Jelikož se otázce Taiwanu v rámci Parlamentu věnuji, vím, kolik takové gesto pro Taiwan znamená. Kromě šoku tak přináší první Pavlovy kroky i pocit hrdosti za hlavu státu - a na obojí si ráda zvyknu," uvedla.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Další kritiku vyslovila Čína v souvislosti s krokem předsedkyně české Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (38), která aviziovala, že se chystá navštívit Tchaj-wan na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. Čína dnes označila plánovanou návštěvu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: