Reklama:

Evoluční biolog Flegr: Bez opatření by skutečně umíraly stovky lidí denně

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2020

Počty nakažených i přes zavedení některým vládních opatření neklesají. Česká republika má v přepočtu na obyvatele druhý nejvyšší nárůst nákazy v rámci Evropské unie. Evoluční biolog Jaroslav Flegr se ztotožňuje s tím, co tvrdil před pár dny ministr zdravotnictví, že by bez opatření počty úmrtí na koronavirus byly v řádu stovek denně.

Reklama:

"Myslím si, že současný stav je kritický a je dobře, že vláda zavedla opatření, kterými se snaží šlápnout na brzdu," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog, který už před několika týdny volal po tvrdých opatřeních a několikanásobném navýšení trasovacích kapacit.

Reklama:

Od pondělí začal v Česku platit nouzový stav. Zároveň s ním se do »hry« dostala další opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Pokud by se tak nestalo, situace na našem území by se podle odborníka stala vysoce dramatickou.

"Co říkal ministr zdravotnictví, mi přijde realistické. Tedy že bez opatření by v tom lepším scénáři brzy umíralo až 200 lidí denně. Je zřejmé, že denní počty infikovaných už narazily na strop našich testovacích kapacit, zatímco počty úmrtí, stejně tak jak počty hospitalizovaných rostou dál exponenciálně. Co mě nepříjemně překvapilo je, že zejména počty hospitalizovaných aktuálně rostou rychleji než by měly podle deset dnů starého modelu. Mohlo by se jednat o důsledek nedostatečného trasování v týdnech těsně před volbami," upřesnil Flegr, který odhadoval, že celkové počty obětí živelného promořování populace by byly v řádu desítek tisíc.

Flegr zároveň upozornil, že v dalších měsících by Česko mohla zasáhnout třetí vlna epidemie. "V zimních měsících nám navíc dochází zásoby vitamínu D a patrně i dalších vitamínů, které určují naši odolnost proti infekci. Míváme i chladem a suchem podrážděné sliznice dýchacích cest, což opět viru usnadňuje vstup do organismu. Třetí vlnu epidemie tak přímo, nebo zprostředkovaně, způsobí počasí. Opět to nebude nic příjemného. Ale zářiová vlna nás snad dostatečně varovala, takže je šance, že i tu novou pomocí správně nastavených protiepidemických opatření při posílení trasovacích kapacit zvládneme," dodal Flegr s tím, že se tak stane v listopadu či prosinci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: